Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Aliağa’da asbestli gemiye karşı miting yapıldı: “Verilen izinler iptal edilsin”

TMMOB, KESK, DİSK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, Aliağa Emek ve Demokrasi Güçleri’nin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü ile siyasi partinin …
Aliağa'da asbestli gemiye karşı miting yapıldı: "Verilen izinler iptal edilsin" 1

TMMOB, KESK, DİSK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, Aliağa Emek ve Demokrasi Güçleri’nin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü ile siyasi partinin destek verdiği miting, Aliağa Demokrasi Meydanı’nda yapıldı.

Online İSg Eğitimi

“Ölüm gemisinin karasularımıza girmesini istemiyoruz” yazılı dövizler taşıyıp, “Ölüm gemisini durduralım” yazılı pankart açan yurttaşlar, “Direne direne kazanacağız”, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganları atarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verilen izinlerin iptal edilmesi için çağrı yaptı.

TUNÇ SOYER’DEN TEPKİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç soyer, sosyal medya hesabından tepkisini dile getirdi. Soyer, “Asbestli geminin gelişini protesto etmek için Ankara’da Brezilya Büyükelçiliği’nde basın açıklaması yapıp, pankart açtık. DİSK emekçileri ve vekillerimiz Gamze Taşçıer ile Murat Emir’e destekleri için İzmir adına teşekkür ediyorum. Herkesi mücadelemize destek olmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

“KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

İlginizi Çekebilir!  İl Bazında İş Sağlığı ve Güvenliği Haritası

Basın açıklamasını Aliağa Emek ve Demokrasi Güçleri adına Deniz Gültekin okudu.

Açıklama şöyle:

Aliağa'da asbestli gemiye karşı miting yapıldı: "Verilen izinler iptal edilsin" 2

ALİAĞA BELEDİYESİ’NE TEPKİ

  • Bu gemi 5 Ağustos’ta Brezilya’dan yola çıkarılmak isteniyor. Uluslararası çevre örgütleri, Türkiye’deki kamuoyu ve STK’lar ve bizler bu kentte yaşamını sürdüren halk olarak hiçbir sözleşmeye, kanuna ve denetlemeye tam anlamıyla tabi tutulmayan Sao Paulo uçak gemisinin karasularımıza girmesini istemiyoruz. Bu geminin yaratacağı tahribatın Aliağa’yla sınırlı kalmayacağını İzmir ve hatta Ege bölgesini de etkileyeceği gerçeğini de unutmamalıyız. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bir avuç sermayedarın değil halkın bakanlığı olmaya davet ediyor ve verdiği izinleri bir an evvel iptal edilmesini istiyoruz. Sadece bakanlık değil Aliağa Belediyesi’ni de kafasını gömdüğü kumdan çıkararak oylarını aldığı Aliağa halkının çevre mücadelesine ve taleplerine yüzünü dönmesi gerektiğini bir kez daha bu meydandan hatırlatıyoruz.
İlginizi Çekebilir!  Yargıtay: Yıllık iznini biriktiren işçiye izinlerin parası ödenecek

“BAKANLIĞIN VERDİĞİ İZİNLER İPTAL EDİLSİN”

Taleplerin sıralandığı açıklama şöyle devam etti:

  • Sao Paulo ve diğer tüm zehirli gemiler, nerede yapılıyorsa orada sökülsün. Aliağa Gemi söküm tesisleri tam anlamıyla denetlensin ve çalışma koşulları, işçi sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilsin. Mevcut yönetmeliklere kağıt üzerinde uyan ancak insan ve çevre sağlığını hiçe sayan işletmeler kapatılsın. Bakanlığın verdiği izinler derhal iptal edilsin. Biz bu gemiyi Aliağa’da istemiyoruz. San Paulo ülkemizin karasularına giremez, girmemelidir. Hiçbir ülkenin sökümünü üstlenmediği geminin ülkemize getirilmesine itiraz ediyoruz. Aliağa’ya dünyanın hurdalığı muamelesi yapılmasını reddediyoruz. Türkiye Avrupa’nın, Aliağa Türkiye’nin hurdalığı, çöplüğü değildir. Başka bir Türkiye, başka bir Aliağa yok! Çocuklarımıza yaşanabilir bir kent ve ülke bırakmak bizlerin tarihsel, insani, vicdani sorumluluğumuzdur.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 3 =

Önceki Yayın

Aydın'da iş cinayeti: İnşaatın çatısından düşen Kemal Diloğlu hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
Kocaeli'de iş cinayeti: Pres makinesine sıkışan Kazım Kasap hayatını kaybetti 3

Kocaeli'de iş cinayeti: Pres makinesine sıkışan Kazım Kasap hayatını kaybetti

İlgili Yayınlar
Total
0
Share