Hangi İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Kurulmalıdır?

4857 sayılı İş Kanununun 80. maddesi çerçevesinde çıkarılmış bulunan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik” gereğince hangi işyerlerine İSG Kurulu’nun kurulması gerektiği belirtilmiştir.

Hangi İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Kurulmalı?

Bu yönetmeliğe göre;

Bir işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması için 3 şart vardır;

  • 50 ve daha fazla işçi çalıştırma,
  • Sanayiden sayılan bir işyeri olma,
  • 6 aydan daha fazla süreli iş yapma

50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri

50 ve daha fazla işçi sayısı kapsamına işyerinde sigortalı işçi olarak görünen herkes girmektedir. Örneğin, işyerinin sahibi olup o işyerinde sigortalı olarak görünen kişiler, işyerini yöneten müdürler, genel müdürler ve şirket ortakları da işçi sayısı tespit edilirken toplam işçi sayısına katılırlar.

Birden çok işyeri sahibi olan işletmelerde ise sanayi işletmesi sayılıyor ve 6 aydan daha fazla süre ile çalışma şartlarını sağlıyorsa 50 ve daha fazla işçi çalıştıran her bir işyeri için ayrı bir kurul oluşturulması gerekir.

Birden çok işyeri olan işverenin, (işyerlerinin tümüne işletme diyoruz) işletmesinde eğer her bir işyerinde 50 ve daha fazla işçi çalıştırıyorsa iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturma zorunluluğu bulunmaktadır. İşletmeyi oluşturan işyerlerinde birden çok iş sağlığı ve güvenliği kurulu varsa bunlar arasında iletişim kurulması gereklidir.

Sanayiden sayılan işyerleri

İşyerinin İş Kanunu kapsamına girmesi ve sanayiden sayılması da iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurma zorunluluğu için gerekli diğer bir ön koşuldur. İşveren, iş Kanunu kapsamında olma ve sanayiden sayılma konusunda tereddüt ederse bağlı bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne müracaat ederek sahibi bulunduğu işyerinin sanayiden sayılıp sayılmadığının tespitini isteyebilir.

 

6 aydan daha fazla süreli çalışmalarda

6 aydan fazla sürekli işin yapılacağı yerler ise genelde proje tabanlı veya dönemlik çalışmalardır. İşin başlaması ile bitmesi arasındaki dönemin iş programına göre 6 aydan fazla süreceği belli olan ve bu süre içinde devamlı 50 ve daha fazla işçi çalıştıracak olan her türlü sanayiden sayılan işyeri, elli işçi çalışmaya başladığında kurul kurmak durumundadır.

 

Yazının tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a ve yazara aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

5
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 3 Average: 5]

Cevap Bırakın

error: İçerik Korunmaktadır!
Devamını oku:
iş ayakkabı kazaları
İş Kazaları

İş Kazaları İş Güvenliği denildiği zaman, çalışanların iş kazalarına uğramalarını önlemek amacıyla güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken önlemler...

Kapat