Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Çalışanlara her hafta PCR testi zorunluluğu

Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan …
Çalışanlara her hafta PCR testi zorunluluğu 1

Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çalışma hayatını düzenleyici, işçi – işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almanın, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemenin, bakanlığın asli görevleri arasında olduğu belirtildi.

Online İSg Eğitimi

Bu doğrultuda, bakanlık tarafından işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Kovid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren 2 Eylül 2021 tarihli genel yazının 81 il valiliğine gönderildiği ifade edilen açıklamada, ilgili yazıda, işverenlerin, iş yerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü olduklarının hatırlatıldığı kaydedildi.

İlginizi Çekebilir!  Türkiye işçi haklarında en kötü 10 ülke arasında...

Yazılı bilgilendirme

İşverenlerin Kovid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak bilgilendirmesinin istendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin Kovid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir. Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.”

Çağrı Tasarım Kampanya

Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 3 =

Önceki Yayın
Yargıtay'dan çalışanları ilgilendiren önemli karar! 2

Yargıtay'dan çalışanları ilgilendiren önemli karar!

Sonraki Yayın
Ereğli'de tersanede iş kazası: 1 yaralı 3

Ereğli'de tersanede iş kazası: 1 yaralı

İlgili Yayınlar
Total
10
Share