Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Farplas’ta 100 kişi Kod-29 ile işten atıldı

Kocaeli Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve plastik otomotiv parçaları üreten Farplas firmasında işçiler …
Farplas'ta 100 kişi Kod-29 ile işten atıldı 1

Kocaeli Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve plastik otomotiv parçaları üreten Farplas firmasında işçiler, ücretlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için geçen hafta iş durdurma eylemi yapmıştı.

Çağrı Tasarım Kampanya

Plastik otomotiv parçaları üreten otomotiv firması asgari ücrete yapılan artışı kendi çalışanlarına yansıtmadı. Maaşları asgari ücret seviyesine kadar gerileyen işçiler zam talep etti. Ancak yapılan zam teklifleri tatmin edici olmadı. Bunun üzerine işçiler 19 Ocak’ta iş bırakma eylemi yaparak üretimi durdurdu.

Eylem üzerine işveren, işçilerle görüşmelere başladı. 20 Ocak’ta üretim tekrar başladı. Müzakereler devam ederken işçiler Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmaya başladı. İşçiler, işverenin, sendikaya üye olmaktan vazgeçmeleri koşulunda yüksek zamlar yapılacağı yönünde sözler verdiğini iddia etti. Sendikalaşma çalışmalarının devam etmesi üzerine 27 Ocak’ta sendikanın Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunmak için gerekli olan üye sayısına yaklaştığı sırada sendikalı ve sendikasız 100 işçi Kod-29 ile işten atıldı. İşçilere gerekçe olarak 19 0cak tarihinde yaptıkları iş bırakma eylemi gösterildi.

İlginizi Çekebilir!  Yargıtay'dan çalışana tazminatı kararı

Bunun üzerine işçiler fabrika önünde bir araya gelerek sloganlarla ve basın açıklamalarıyla taleplerini dile getirdi.

Fabrikada bugün gece vardiyası sloganlarla üretimi durdurdu. Tazminatları ödenmeden işten atılan işçiler de fabrika içerisine alındı. İşçilerin öncelikli talebi işten atmaların durdurulması, işten atılanların acilen işlerine geri alınması ve işverenin sendikal haklarına saygı göstermesi.

İlginizi Çekebilir!  Dardanel Çalışanından Mide Bulandıran İddialar

İlerleyen saatlerde polis ekipleri eyleme müdahalede bulundu. Polisin fabrikaya girmesi üzerine eylemdeki işçilerin bir kısmı da fabrikanın çatısına çıkarak sloganlar atmaya devam etti.

KOD-29 NEDİR

Koda-29, “İşveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeni ile iş akdinin feshi” anlamına geliyor.

Kod 29 ile işten çıkarılan çalışanlar; kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklardan faydalanamıyor.

İşsizlik ödeneği de alamıyor.

İçeriği nedeniyle kod ile işten çıkarılan bir kişi, yeni bir iş ararken de fazladan sorun yaşayabiliyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 7 =

Önceki Yayın
‘Camdaki Kız’ dizisindeki ‘iş kazası’ diyaloğuna bakanlıktan açıklama

‘Camdaki Kız’ dizisindeki ‘iş kazası’ diyaloğuna bakanlıktan açıklama

Sonraki Yayın
Samsun'da iş cinayeti: Vinç kazasında ağır yaralanan Salih Demirkaya hayatını kaybetti 2

Samsun'da iş cinayeti: Vinç kazasında ağır yaralanan Salih Demirkaya hayatını kaybetti

İlgili Yayınlar
Total
0
Share