Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Gebze’de 50 otomotiv işçisi işten çıkarıldı

Kocaeli’deki Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada, Birleşik Metal İş Sendikası’nın çoğunluğu …
Gebze'de 50 otomotiv işçisi işten çıkarıldı 1

Kocaeli’deki Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada, Birleşik Metal İş Sendikası’nın çoğunluğu sağlamasının ardından 50 işçinin iş akdine son verildiği öne sürüldü. İşçiler, fabrika önünde eylem kararı aldı.

Online İSg Eğitimi

Kocaeli Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 2 bin 500 kişilik Farplas fabrikasında, işçiler geçen hafta ücret seviyelerine tepki göstererek iş bırakmıştı. İşçilerin iş bırakmasının ardından fabrika yönetimi bir hafta süre istemişti. Bu sırada Birleşik Metal-İş Sendikası, fabrikada çoğunluğu sağladığını belirterek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusu yaptı.

İşçiler, fabrika yönetiminin kendilerini sendikadan istifaya ikna etmek istediğini aktardı. Edinilen bilgiye göre 50 işçinin iş akdine son verildi. Fesih bildirimlerinde, “Kanun dışı olarak iş durdurduğunuz, iş yerinde üretimin durmasına, aksamasına ve iş huzurunun bozulmasına sebebiyet verdiğiniz tespit edilmiştir” denildiği belirtildi. İşçilere tebliğ edilen fesih bildiriminde, ayrıca şu ifadeler yer aldı:

İlginizi Çekebilir!  Pandemi döneminde iş sağlığı ve güvenliği

“Tüm bu nedenlerle, iş sözleşmenizin (…) haklı nedenle tazminatsız olarak derhal feshedildiğini, 19 Ocak 2022 tarihinde üretimin durmasına neden olmanız hasebiyle doğan zarardan (tarafınıza düşen kısım 19.349,16 TL olmak üzere) dolayı tüm yasal haklarımızın saklı tutulduğunu ihtar ve ihbar ediyoruz”

Çağrı Tasarım Kampanya

“Tazminatsız çıkış veriyoruz’ diyorlar”

Bir işçi şunları söyledi:

“Çalışanlar idari izinde olduğu için 150 kişiyi ayrı ayrı, konuşmak için farklı farklı otellere çağırıyorlar. Toplu bir şekilde konuşma yok. ‘Sendikadan vazgeçin, üyeliğinizi iptal edin’ diyorlar. Çalışanlar da bunu kabul etmiyorlar

Çalışanlar kabul etmedikleri için önlerine bir kağıt sunuyorlar. ‘Biz sizin işinize son verdik, tazminatsız çıkış veriyoruz’ diyorlar. ‘Üretimi durdurduğunuz için size 20 bin TL tazminat davası açıyoruz.’ Bazı çalışanların evlerine gidip ya da kafelere çağırıp para teklifinde bulunmuşlar.

Asgari ücret alıyoruz. Sendika geldiğinde ilk başta güvencemiz olacak. Sendikalı işçiler en az 7 bin TL maaş alıyor ama patronun iki lafına bakmıyor kimse. Patron yıldırma politikası yapıyor. Para teklif ediyor, tehdit ediyor. Çıkartırız, hiçbir şey vermeyiz tehdidinde bulunuyorlar. Tepki göstermek için yarın sabah fabrikanın önünde buluşacağız.” (ANKA/ Fotoğraf: Arşiv)

İlginizi Çekebilir!  Bursa'da iş cinayeti: Ekskavatörle bina duvarı arasına sıkışan işçi öldü

Gebze'de 50 otomotiv işçisi işten çıkarıldı 2

Gebze'de 50 otomotiv işçisi işten çıkarıldı 3

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 5 =

Önceki Yayın
Bursa’da iş cinayeti: 27 yaşındaki mühendis, göçük altında can verdi

Bursa’da iş cinayeti: 27 yaşındaki mühendis, göçük altında can verdi

Sonraki Yayın
Fabrikalar şalter indiriyor! 30 bin işçi evlerine gönderiliyor 4

Fabrikalar şalter indiriyor! 30 bin işçi evlerine gönderiliyor

İlgili Yayınlar
Total
0
Share