Ağır Araçlarda İstifleme ve Hız Kazaları – Video

Malzemenin Kaldırılması, Taşınması, İstiflenmesi ve Depolanmasına yönelik alınacak iş güvenliği tedbirleri

 

Lojistik süreç içerisinde depo alanları yüksek derecede riske ve tehlike potansiyeli olan yerler olarak tanımlanmaktadır.

Depo sahasında risklerin yüksek olması; kullanılan kaldırma ve taşıma ekipmanları (forklift, ağır taşıyıcı vb.) ve ürünlerin bir araya gelerek oluşturdukları palet ve raf sistemlerinin ağırlık ve hacminden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle depolar, risklerin sürekli ve sistemli bir şekilde kontrol altında tutulması gereken yerlerdir. Dolayısıyla muhtemel depo risklerinin gerçekleşmeden çok önceden tanımlanması ve her biri için emniyet tedbirlerinin alınması gerekmektedir.

Ağır taşıyıcılar, forkliftler ve iş makinaları operasyonları süresince ciddi yaralanmalara ve kazalara neden olabilmektedir. Aşağıdaki videodan da izleyeceğiniz gibi, istifleme konusunda gerekli tedbirlerin alınmaması halinde meydana gelebilecek olumsuzlukları görebiliriz.

İş güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelerden bir diğeri de İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’dir. Düzenleme personellerin çalışırken kullanacakları ekipmanları emniyetli ve güvenli bir şekilde nasıl kullanmaları gerektiğini göstermektedir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği’nin ne kadar önemli olduğunu gösteren biraz gülümseten, biraz da düşündüren videolar.

 

 

 

Yazının ve videonun tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

4.9
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 1 Average: 5]

Soru Sorun / Cevap Yazın