İnşaat ve Yapı Sektörü Kazaları Video

İnşaat, montaj, demontaj, drenaj, tadilat ve yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili alınacak önlemler çok önemlidir. Bu önlemler alınmaz ise aşağıdaki videolarda da izleyeceğimiz gibi kazalara neden olabilmektedir.

 

Önlemler

İşveren veya proje sorumluları, yapı işine başlamadan önce projenin hazırlık aşamasında, sağlık ve güvenlik planını hazırlamak zorundadır. İşveren, yapı işlerinin yapıldığı işyerlerinde kullanılan makine, araç, ekipman, malzeme ve çalışma yöntemlerinin ilgili teknik mevzuata ve iş sağlığı ve güvenliği yönünden kabul görmüş, uyumlaştırılmış ulusal veya uluslararası standartlara uygun olmasını sağlamalıdırlar.

Özellikle, yapılan işin ve işlemlerin niteliği veya işyeri alanının çevresel özelliklerinden dolayı, çalışanların toprak altında kalma, bataklıkta batma veya yüksekten düşme gibi risklerin fazla olduğu işlerde güvenlik önlemlerinde dikkat edilmelidir.

Çalışanlar ise olası risklerden korunma ilkelerini göz önünde bulundurmak zorundadırlar.  Yapı işleri sırasında ve yapı işleri bitirilip yapı kullanıma geçtikten sonra yüksekte yapılacak çalışmalarda kullanılmak üzere oluşturulacak yatay ve dikey yaşam hatları için gerekli olan bağlantı noktaları oluşturulmalıdır.

Aşağıda yapı işlerine dair biraz gülümseten, biraz da düşündüren videoları bulacaksınız.

Videolar

 

 

 

 

Yazının ve videonun tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

4.8
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 0 Average: 0]

Cevap Bırakın

error: İçerik Korunmaktadır!
Devamını oku:
Mobbing: Psikolojik Terör!

Mobbing Nedir? Günümüzde oldukça sık karşılaşılan ancak ne olduğu pek bilinmeyen mobbing, sosyal yaşantının olduğu her yerde karşımıza çıkmakta ve...

Kapat