Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya: İş kazalarında yüzde 41,3’lük iyileşme yaşandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve …
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya: İş kazalarında yüzde 41,3'lük iyileşme yaşandı 1

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla iş kazalarında yüzde 41,3’lük iyileşme yaşandığını ifade etti.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (MTSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Mersin İlinde İş Sağlığı ve Güvenliği Destek ve Rehberlik Sisteminin Geliştirilmesi Projesi’nin açılış toplantısı çevrimiçi yapıldı.

Çağrı Tasarım Kampanya

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Uzunkaya, toplantıdaki konuşmasında, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) tedbirlerinin alınmaması nedeniyle her yıl 2 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir!  AB'de en hızlı büyüyen meslekler hangileri?

Uzunkaya, 2012’de çıkarılan kanun (6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu) sonrası iş kazalarında yüzde 41,3’lük iyileşme yaşandığını bildirerek, “Biliyoruz ki, İSG sadece kanun ya da mevzuat çıkmasıyla çözülecek konu değil. Tarafların sahiplenmesi de gerekli. Biz İSG konusundaki pandemik süreci her yıl yaşıyoruz. Başarıya ulaşmak için ülke genelindeki 84 milyon insanın bu alandan sonuç alınabileceğine yönelik aynı heyecanı duyması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi Tsvetana Stoycheva da AB’nin, İSG’yi öncelik konular arasına dahil ederek, geçen yıl 20 milyon avro üzerinde finansal destek ve önemli teknik destek sağladığını ifade etti.

İlginizi Çekebilir!  Uzunkaya: Ölümlü iş kazalarında yüzde 41 azalma oldu

Stoycheva, Mersin’de hayata geçirilen projenin partneri olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, proje sayesinde iş yerlerinin daha güvenli hale geleceğini aktardı.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan da İSG’nin, kaliteli ekonominin önemli bir parçası olduğunu, konunun hem insan hayatı hem verimli ve güvenli çalışma hem de işletmelerin üretim güvenliği açısından önemli olduğunu kaydetti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − two =

Önceki Yayın
ILO'dan dikkat çeken ev işçileri raporu 2

ILO'dan dikkat çeken ev işçileri raporu

Sonraki Yayın
Ev ve apartman temizliği ile geçimini sağlayan kadınlar, güvencesiz çalışıyor

Ev ve apartman temizliği ile geçimini sağlayan kadınlar, güvencesiz çalışıyor

İlgili Yayınlar
Total
0
Share