Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Sinovac mı? BioNTech mi?

Hangi Covid-19 aşısı daha etkili, hangi aşıyı yaptırmalısınız? İşte BioNTech aşısı ve Sinovac aşısı arasındaki farklar ve aşının yan etkileri …
Sinovac mı? BioNTech mi? 1

Hangi Covid-19 aşısı daha etkili, hangi aşıyı yaptırmalısınız? İşte BioNTech aşısı ve Sinovac aşısı arasındaki farklar ve aşının yan etkileri.

İlginizi Çekebilir!  PCR testi nerede ücretsiz yaptırılır?
Sinovac mı? BioNTech mi? 2Ülkemizde koronavirüs ile mücadele için aşılama tüm hızı ile devam ediyor. Çin’in Sinovac aşısı ile Alman BioNTech aşısı birçok hastane ve aşı merkezinde uygulanmaya başlandı. Yaş ve meslek gruplamalarının ardından SGK’ya kayıtlı bütün çalışanlar için kademeli olarak uygulanan Sinovac ve BioNTech aşıları tercihli olarak aşı olacaklara sunuluyor. Şimdi ise aşı olacak insanlar aşı olmadan önce hangi aşının daha etkili olduğunu ve yan etkilerinin neler olduğunu araştırmaya başladılar. Peki hangi aşı daha etkili ve yan etkileri var mı?

Çağrı Tasarım Kampanya

 

İşte merak edilen soruların cevapları.

Sinovac mı? BioNTech mi? 3 

COVID-19 için geliştirilen farklı aşı türleri nelerdir.

 

Bu aşıların tümü vücudun bağışıklık sistemine COVID-19’a neden olan virüsü güvenli bir şekilde tanıtmayı ve yok etmeyi öğretecek şekilde tasarlanmıştır.
•Hastalığa neden olmayan ancak bağışıklık yanıtı oluşturan etkisizleştirilmiş virüs içeren aşılar (İnaktif aşılar).
•Hastalığa neden olmayan ancak bağışıklık yanıtı oluşturan zayıflatılmış virüs içeren aşılar (Canlı atenüe aşılar).
•Güvenli bir şekilde bağışıklık yanıtı oluşturmak için COVID-19 virüsünün yapısını taklit eden protein parçalarını kullanan protein bazlı aşılar.
•Güvenli bağışıklık yanıtı oluşturmak için COVID-19 virüsünün RNA parçacıklarını taşıyan hastalık yapıcı etkisi olmayan virüslerin kullanıldığı viral vektör aşıları.
•Kendi başına güvenli bağışıklık yanıtı oluşturan protein üretmek için genetik olarak tasarlanmış RNA ve DNA parçacıklarını kullanan son teknoloji bir yaklaşım olan m-RNA ve DNA aşıları.

Sinovac mı? BioNTech mi? 4Covid 19 aşısı yan etkileri nelerdir!

 

Bugüne kadar COVID-19 aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir.
Bunlar; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas-eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

Yan Etkilerle Karşılaşıldığında Yapmanız Gerekenler:

 

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır:
• Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık
Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.)
Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.
• Yorgunluk
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.
• Hafif ateş, titreme
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
• Baş ağrısı
Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
• Kas/eklem ağrısı
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
• Kusma, ishal
Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + fifteen =

Önceki Yayın
İcra ve İflas Yasası'nda değişiklik! İşçileri bekleyen büyük tehlike 5

İcra ve İflas Yasası'nda değişiklik! İşçileri bekleyen büyük tehlike

Sonraki Yayın

Nitelikli ve belgeli çalışan sayısı 1,5 milyonu geçti

İlgili Yayınlar
Total
0
Share