Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Amasra’da isg önlemi: Okuma yazma bilmeyen madenciye yazılı sınavda 100 puan aldırmışlar

Amasra’da isg önlemi: Okuma yazma bilmeyen madenciye yazılı sınavda 100 puan aldırmışlar
Tamircin Burada

Bartın’ın Amasra ilçesinde tuhaf isg önlermi… 43 madencinin hayatını kaybettiği patlamanın yaşandığı Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait Amasra Taşkömürü İşletmesi’nde, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile sınavlarında da sahtecilik yapıldığı ortaya çıktı.

Maden patlamasıyla ilgili davanın bugün görülen ve 16 Ekim’e ertelenen duruşmasında, yaralı kurtulan işçilerden İzzet Ak’ın katılma talebi alındı. Ak, duruşmada avukatların sorularını da yanıtladı.

Amasra’da isg önlemi

Madende hayatını kaybeden işçilerin avukatlarının işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili sorularına yanıt veren İzzet Ak, sınavlar ve verilen eğitimlerin formaliteden ibaret olduğunu belirtti. “Ben okuma yazma bilmiyorum ama soruları önceden biliyorduk” diyen Ak, 2019’da madende iş başı yaptığını söyledi.

PATLAMADA KARDEŞİNİ KAYBETTİ

Kardeşi Soner Ak’ı patlamada kaybeden İzzet Ak’ın dava dosyasına giren işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri ile sınav sonucuna Gazete Duvar ulaştı. Okuma yazma bilmeyen Ak’ın eğitim ve sınav kağıtlarındaki el yazılarının farklı olduğu göze çarpıyor.

Amasra'da isg önlemi: Okuma yazma bilmeyen madenciye yazılı sınavda 100 puan aldırmışlar Okuma yazma bilmeyen İzzet Ak, yazılı sınavda 100 tam puan aldı.

TAM PUAN VERİLMİŞ

İzzet Ak, 2021 yılında yapılan sınavda 100 tam puan alıyor. Ak’ın eğitim ve sınav kağıtlarının altında Amasra TİM’in (Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi) iş güvenliği uzmanı ile İşçi Sağlığı ve İş güvenliği Şube Müdür Vekilinin imzası bulunuyor.

Ak’ın 2021 yılında girdiği sınava diğer madenciler de alındı. Madencilerin birçoğunun sınavda 90 ve üzeri puan aldığı görülüyor.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla