Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Fabrika yangınları bir yılda yüzde 49 arttı

Fabrika yangınları bir yılda yüzde 49 arttı
Tamircin Burada

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan bir rapor, Türkiye’de bir yıl içerisinde fabrika yangınlarında yüzde 49 artış olduğunu ortaya koydu. 2022 yılında son beş yılın tespit edilen en yüksek sayısına ulaşılırken 587 endüstriyel yangın ve patlama meydana geldi. Endüstriyel yangın ve patlamaların en çok gerçekleştiği il İstanbul olurken, yangınların nedenleri arasında elektriksel kıvılcım kaynaklı olanlar ilk sırada yer alıyor.

Hazırlanan rapora göre, 2018 yılında en az 436, 2019 yılında en az 541, 2020 yılında 493, 2021 yılında ise 394 endüstriyel yangın ve patlama gerçekleşmişti. 2022 yılında ise bu rakam son 5 yılın tespit edilen en yüksek sayısına ulaştı, 587 endüstriyel yangın ve patlama yaşandı. Gerçekleşen bu endüstriyel yangın ve patlamalarda 22 işçi hayatını kaybederken, 139 işçi yaralandı.

HANGİ SEKTÖRLER BAŞI ÇEKİYOR?

2022 yılında yaşanan endüstriyel yangın ve patlamaların sektörel dağılımına bakıldığında; metal, tekstil, ağaç-kağıt-mobilya ile kauçuk-plastik sektörleri ilk sıralarda. Tüm yangın ve patlamaların yüzde 73’ü bu sektörlerde gerçekleşirken geçen sene bu oran yüzde 66’ydı. Endüstriyel yangın ve patlamaların yaklaşık yüzde 30’unun ise sektörü tespit edilemedi. Tespit edilen yangın ve patlamaların 96’i ağaç, kağıt, mobilya, 82’i metal, 62’ü tekstil, 63’ü kauçuk ve plastik ve 57’sı gıda sektörlerinde faaliyet gösteren endüstriyel tesislerde gerçkeleşti.

EN ÇOK İSTANBUL’DA YAŞANDI

Endüstriyel yangın ve patlamaların en çok gerçekleştiği il olan İstanbul’da yangın ve patlamaların ilçelere dağılımına bakıldığında, özellikle kimya sanayinin yoğun olduğu Tuzla ve sanayi sitelerinin yoğun olarak bulunduğu Arnavutköy, Başakşehir ilçeleri ön plana çıkıyor. Bu üç ilçeyi, yine sanayinin yoğun olduğu Silivri ve Esenyurt takip ediyor. Tuzla, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde çıkan yangın ve patlama sayısı İstanbul’daki toplam yangın ve patlamaların yüzde 36,5’ini oluşturuyor.

Türkiye’de tespit edilen 587 yangın ve patlamanın yüzde 17’si yani 100 tanesi organize sanayi bölgeleri veya sanayi sitelerinde gerçekleşirken İstanbul’da tespit edilen 205 yangın ve patlamanın 10’u bu bölgelerde gerçekleşti. Bu durum, endüstriyel yangın ve patlamaları tesislerde çalışanların yanı sıra çevrede yaşayan halkı da doğrudan etkileyen daha büyük bir toplumsal bir sorun haline dönüştürüyor. Önceki yıllara bakıldığında da İstanbul’daki endüstriyel yangın ve patlamaların neredeyse aynı ilçelerde yoğunlaştığı görülüyor.

YANGINLARIN ÇOĞUNUN NEDENİ BİLİNMİYOR

Raporda dikkat çekilen bir nokta ise yangınların yaklaşık yüzde 33’lük kısmının nedeni tespit edilebilmiş. Bu nedenlerde de elektriksel kıvılcım kaynaklı olanlar ön plana çıkıyor. Elektrik tesisatlarının periyodik bakım ve kontrollerinin yapılmaması, elektrikli çalışmalarda iş güvenliği kurallarının ihlal edilmesi, elektrik kaynaklı yangınların artmasına sebep oluyor. Patlayıcı ortamlarda kullanılan elektrikli ekipmanların periyodik kontrollerinin zorunlu olmasına karşın yapılmamış olması da bir diğer sorun.

YAZ MEVSİMİNE DİKKAT

Hava sıcaklığının artması da yangınları tetikleyen önemli nedenler arasında. Haziran ayından itibaren önceki aylara göre fabrika yangınlarında artışa dikkat çekilirken özellikle açık alanlardaki depolarda gerekli önlemlerin alınmamasının yangınları arttırabildiği vurgulanıyor.

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla