Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Meslek liseleri ‘ucuz işçi’ merkezi oldu

Meslek liseleri ‘ucuz işçi’ merkezi oldu
Tamircin Burada

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı birim faaliyet raporunda da meslek liselerindeki sermayeleşme tehlikesi verilere ve hedeflere yansıdı.

Meslek liseleri ‘ucuz işçi’ merkezi oldu

Müdürlüğün faaliyet raporuna göre meslek ve teknik eğitimde MESEM’lerdeki öğrenci artışı dikkat çekti. MESEM’lere ilişkin veriler incelendiğinde kayıtlı öğrenci sayısının 2022’nin sonunda 159 binden 1 milyon 241 bine yükseldiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra MESEM’lerde organize ve sanayi bölgelerinde çalışan 25 bin 504 çırak öğrenci sayısı, 2022’nin sonunda 179 bin 419’a yükseltildiği ve 5 bin 10 öğrencinin de MESEM’lere yönlendirildiği belirtildi.

Müdürlüğün hedefleri arasında MESEM’lerdeki çırak ve kalfa öğrenci sayısının 1 milyon 200 binden 1 milyon 500 bine yükseltilmesi de yer aldı.

SERMAYELEŞMEYE DEVAM

MESEM’lerin yanı sıra raporda mesleki ve teknik eğitimden memnun kalan 2022 mezunu öğrenci oranı yüzde 81.50’nin altında kalarak yüzde 76.98 oldu. Ancak bakanlığın hedeflerinde bu durumun düzeltilmesi yer almazken müfredatın özel sermayenin talebine göre yenilenmesi hedeflendi.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla