Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Sivas Demir Çelik işçilerinden oturma eylemi

Sivas Demir Çelik’te çalışan yüzlerce işçi aylardır maaş alamadıkları için bugün Sivas Kongre Müzesi yanında oturma eylemi yaptı. Aileler …
Sivas Demir Çelik işçilerinden oturma eylemi 1

Sivas Demir Çelik’te çalışan yüzlerce işçi aylardır maaş alamadıkları için bugün Sivas Kongre Müzesi yanında oturma eylemi yaptı.

Aileler, siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği eylemde işçiler, fabrikaya kayyum atanması talebinde bulundu.

Çağrı Tasarım Kampanya

Demir çelik fabrikasında çalışan işçiler daha önce de uzun zamandır hakedişlerini alamadıklarını söyleyemiş, operasyon neticesinde Erol Evcil’e ait birçok kuruma kayyum atandığını ancak Sivas Demir Çelik’e hâlâ atama gerçekleşmediğini belirtmişti.

Sivas Demir Çelik işçilerinden oturma eylemi 2

CHP’Lİ KARASU: “3 MAYMUN OYNANIYOR”

Eyleme katılan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu burada yaptığı açıklamada, “Bu hikaye bugünün hikayesi değil ne yazık ki… 18 yıllık bir hikayeden bahsediyoruz. Sivas’ın kanayan yarasından, sahipsiz bırakılan fabrikasından bahsediyoruz. Ne yazık ki 3 maymunun oynandığı ve sorunlarının çözülmediği fabrika, Sivas’ın kanayan yarasıdır” dedi.

İlginizi Çekebilir!  40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi

Karasu, “Defalarca fabrikada çalışan işçi kardeşlerimiz, maaşlarını alamadılar. En son 4 aydır, maaşlarını alamıyorlar. 5 aydır fabrika kapalı. Fabrikanın sahibinin kim olduğunun hiçbir önemi yoktur. Bu fabrika devletimize en borçlu 3 kuruluşundan birisidir. Vergi ve SGK borcu bulunmaktadır. Şöyle düşünün; bugüne kadar normal bir vatandaşımızın bir arabasının vergi borcu, üniversitede okuyan bir gencimizin burs borcu varsa devlet ya aracına haciz ya hesabına bloke koyuyor. Aracına haciz koyduğu insanların aracını satılığa çıkarıyor. Ama 18 yıldır maliyeye, SGK’ya borcunu ödemeyen bir fabrikaya ne yazık ki devlet el koymamıştır. En son bu gruba operasyon yapılmış, 39 tane şirkete el konulmuş ve asıl hikayenin başında bulunan Sivas Demir Çelik’e kayyum atanmamıştır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir!  Bilirkişi raporu: Havai fişek fabrikasında 13 tonluk TNT'ye eşdeğer patlama meydana geldi

“BİRİLERİ KORKTUĞU VE DALAŞMAK İSTEMEDİĞİ İÇİN”

Son olarak Karasu, tüm Sivas’ın fabrikaya sahip çıkması gerektiğini belirterek “Birileri korktuğu ve dalaşmak istemediği için üç maymunu oynuyorlar. Bu memleketin tüm kurumlarının, STK’larının, siyasi partilerinin ve milletvekillerinin bu fabrikaya sahip çıkması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × one =

Önceki Yayın
Düzce'de iş cinayeti: Tomruk altında kalan Cevdet Yüksel hayatını kaybetti 3

Düzce'de iş cinayeti: Tomruk altında kalan Cevdet Yüksel hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
İzmir'de iş cinayeti: İnşaattan düşen Ümit Koral hayatını kaybetti 4

İzmir'de iş cinayeti: İnşaattan düşen Ümit Koral hayatını kaybetti

İlgili Yayınlar
Total
0
Share