Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

AB’de en hızlı büyüyen meslekler hangileri?

AB’de en hızlı büyüyen meslekler hangileri?
Tamircin Burada

Teknolojideki yeni gelişmeler hayatı derinden etkilerken insanların alışkanlıkları da değişiyor. Tüm bu değişimler iş hayatı ve meslekler üzerinde de etkili oluyor; ihtiyaç duyulan iş alanları da sürekli değişiyor.

Peki Avrupa ülkelerinde en hızlı büyüyen meslekler neler? Çalışan sayısı en çok hangi meslek gruplarında artış gösterdi?

AB’de en hızlı büyüyen meslekler hangileri?

Avrupa Birliği verileri, 2021-2022 ilk çeyrekleri arasında Avrupa’da çalışan sayısının en fazla arttığı meslek gruplarını gösteriyor. Buna göre zirvede “gıda hazırlama” var. Bu meslek grubunda çalışanların sayısı son bir yılda yüzde 25,1 yükseldi. Son yıllarda evlere yiyecek ve içecek teslimatı önemli bir sektör olarak kendini gösteriyor.

Gıda hazırlama yardımcıları ne iş yapar?Uluslararası Standart Meslek Sınıflamasına (ISCO) göre bu sorunun yanıtı şöyle:

“Yiyecek hazırlama yardımcıları; az çeşitte önceden pişirilmiş yiyecek veya içeceklerin siparişine yönelik olarak bunları hazırlar ve pişirirler, masa ve mutfak temizleme ve bulaşıkları yıkama.”

Fast food hazırlayıcıları ve mutfak yardımcıları bu grubun ana meslekleri.

“Kişisel hizmet çalışanları” yüzde 15,6 ile ikinci sırada. Peki, bu grupta hangi meslek dalları var? ISCO’ya göre şöyle:

“Seyahatlerde hizmet veren elemanlar, kondüktörler ve otobüs muavinleri ile rehberler; aşçılar; garsonlar ve barmenler; kuaförler, güzellik uzmanları ve ilgili çalışanlar; bina sorumluları ile temizlik ve bakım işleri sorumluları ve diğer kişisel hizmetlerde çalışanlar.”

  • Avusturya’ya iş başvurusu: AB dışından yabancı nitelikli göçmen alımını kolaylaşıyor

Üçüncü sırada yüzde 9,6 artış oranı ile “Bilgi ve iletişim teknolojisi ile ilgili profesyonel meslek mensupları” yer alıyor.

Bu gruptakiler, yazılım ve uygulama geliştiricileri ve analistleri ile veri tabanı ve bilgisayar ağları ile ilgili profesyonel meslek mensuplarından oluşuyor. Bu kişiler; belirli uygulamalar için bilgi teknolojileri, donanım, yazılım ve benzer kavramları araştırır, planlar, tasarlar, yazar, test eder, geliştirir ve önerilerde bulunurlar; ilkeler, politikalar ve işlemler dahil ilişkili dokümantasyonu geliştirirler; optimal performans, veri bütünlüğü ve güvenliğini sağlamak için veri tabanları ve diğer bilgi sistemlerini tasarlar, geliştirir, kontrol eder, bakımını yapar ve desteklerler.

“Hukuk, sosyal ve din ile ilgili yardımcı profesyonel meslek mensupları”nın sayısı da son bir yolda yüzde 9,4 arttı. Bu gruptakiler; hukuk işlemleri ile soruşturmalara, sosyal ve topluluk yardım programlarına, dini ve kültürel faaliyetlere teknik ve uygulamaya yönelik hizmetler ile destekleyici faaliyetler sağlarlar

Bu alandaki örnek meslekler şöyle: Mübaşir, hakim katibi, noter katibi, zabıt katibi, hukuk katibi, avukat yardımcısı, özel dedektif, gayrimenkul araştırıcısı, toplumsal kalkınma çalışanı, toplumsal hizmet çalışanı, kriz müdahale çalışanı, engelli hizmetleri çalışanı, aile hizmetleri çalışanı, yaşam becerileri eğiticisi, akıl sağlığı yardım çalışanı, sosyal yardım çalışanı, kadın sığınma evleri süpervizörü, gençlik hizmetleri çalışanı ve din görevlileri.

Ağırlama, perakande ve diğer hizmet yöneticilerinin sayısı da son bir yılda yüzde 9,1 yükseldi. Diğer meslek gruplarındaki artış oranları ise şöyle: İşletme ve yönetim profesyonelleri yüzde 7,4; el sanatları ve matbaa çalışanları yüzde 6,7; bilgi ve iletişim teknisyenleri yüzde 5,9; bilim ve mühendislik profesyonelleri yüzde 5,7 ve üretim ve uzmanlaşmış hizmetler yöneticileri yüzde 5,3.

  • Almanya her yıl yurt dışından 400 bin nitelikli işçi almayı hedefliyor
OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla