Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği | Nig Akademi

Açlık sınırı nedir? Nasıl belirleniyor?

Açlık sınırı nedir? Nasıl belirleniyor?

Açlık sınırı, Vatandaşların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan minimum gelir miktarı olarak tanımlanıyor.

AÇLIK SINIRI NASIL HESAPLANIR?

Açlık sınırının hesaplanmasında yetişkin bir bireyin yeterli bir yaşam sürmesi için bir yıl içerisinde tüketeceği kaynakların değer toplamasıyla elde ediliyor ve enflasyon oranında zamanla arttırılıyor.

Bu kaynakların en önemlisini yaşamak için kullanılan yerin kirası ya da gideri oluşturmaktadır. Bu yüzden, açlık sınırı ile direkt bağlantılı olan ekonomistler emlak fiyatlarındaki iniş-çıkışları yakından takip ederler.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinde başlagıç ücretinin açlık sınırı olarak belirlenen rakam üzerinden başlayacağını açıklamasının ardından açlık sınırı merak konusu oldu.

AÇLIK SINIRI NE KADAR?

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 2022 Kasım’a ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarını kapsayan açlık sınırı ekimde 7 bin 425 TL iken, kasımda 7 bin 786 TL’ye çıktı.

Açlık sınırı böylece, asgari ücretin 2 bin 286 TL üzerine çıkmış oldu.

Kira, fatura, eğitim, giyim, ulaşım gibi tüm giderlerini kapsayan yoksulluk sınırı ise ekimde 24 bin 185 TL iken kasımda 25 bin 365 TL’ye yükseldi.

BEKÂR BİR ÇALIŞANIN YAŞAMA MALİYETİ 10 BİN 170 TL

Türk-İş verilerine göre, bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 9 bin 705 TL’den 10 bin 170 TL’ye çıktı.

Mutfak enflasyonun aylık bazda yüzde 4,87 arttığını duyuran Türk-İş, son on iki ayda ise yüzde 137,38 oranında artış yaşandığını açıkladı.

Türk-İş’ten yapılan açıklamada “Enflasyon, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimleri daha da yoksullaştırdı” ifadelerine yer verild

İlgili Yayınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir