Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Amasra maden faciasında bilirkişi raporu: TTK yüzde 100 kusurlu

Amasra maden faciasında bilirkişi raporu: TTK yüzde 100 kusurlu
Tamircin Burada

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’nde 14 Ekim 2022 günü meydana gelen grizu faciasında 43 madenci yaşamını yitirdi, 10 işçi de yaralandı. Bilirkişi raporunda; “TTK Genel Müdürlüğü’nün kazanın meydana gelmesinde yüzde 100 kusurlu olduğu, kazanın oluşumunda kaçınılmazlık faktörünün bulunmadığı….” belirtilmiş.

TTK yüzde 100 kusurlu

Aralarında Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de olduğu 7 üst düzey yönetici tutuklanırken, toplam 23 sanığın yargılaması sürüyor. Faciada ölen madencilerden Aziz Köse’nin ailesi Zonguldak 2’nci İş Mahkemesi’ne TTK aleyhinde maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Mahkeme, başvuru sonrası bilirkişi heyeti oluşturulup inceleme talep etti. Bilirkişi heyetinde Maden Mühendisi Mehmet Çebi, Maden Yüksek mühendisleri Prof. Dr. İhsan Toroğlu ve Prof. Dr. Sait Kızgut yer aldı. Bilirkişi heyeti, inceleme raporunu hazırlayıp, mahkemeye sundu.

Amasra maden faciasında bilirkişi raporu: TTK yüzde 100 kusurlu

Raporda, kazanın meydana geldiği maden ocağında havalandırılmanın iyileştirilmesi için gerekli yatırım ve iyileştirilme projelerinin hayata geçirilmedi belirtilerek, kazanın meydana gelmesinde yetersiz ve etkisiz havalandırma sisteminin önemli rol oynadığına dikkat çekildi.

Raporda, “Eksi 300 ve 350 katına indirilen havanın ancak tali havalandırma pervanelerini çalıştırmaya yetebileceği, bu sebeple işletme üretim bölgelerinden, ayaklardan geçen hava miktarının ve artı 40 ana aspiratörden emilen havanın yetersiz kaldığı, buna bağlı olarak da taban yollarındaki metan konsantrasyonunun sık sık ve uzun süreli alarm seviyelerini aşmış olduğu, zaman zaman alt patlama sınırını geçtiği, ocakta yeterli miktarda tali pervane bulunduğu ancak tali pervanelere gelen havanın yetersiz olduğu, bu sebeple metan birikmelerinin önlenemediği, ayaklarda ve bacalarda yapılan kontrol sondajlarının yetersiz olduğu, taban yollarında su barajları ve taş tozu barajlarının oluşturulduğu ancak etkinliğinin yeterli olmadığı görülmüştür.” ifadeleri yer aldı.

Amasra maden faciasında bilirkişi raporu: TTK yüzde 100 kusurlu

Raporda işçilere iş güvenliği eğitimlerinin verildiği ve acil durumlara yönelik tatbikatların yaptırıldığı, ancak patlamanın şiddetinden dolayı maden işçilerinin çoğunun oksijen ferdi kurtarıcı maskelerini takmaya zaman bulamadıklarının altı çizildi.

“Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından aldırılan 31 Ekim 2022 tarihli bilirkişi raporu ile 6 Aralık 2022 tarihli ek bilirkişi raporunda tespit edilen hususlara yer yer katılmakla birlikte, kazanın meydana gelmesine yol açan hususların bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği, dolayısıyla bu aşamada sorumluluğunun kişilere mal edilemeyeceği”ne dikkat çekilen raporda, “Sonuç olarak TTK Genel Müdürlüğü’nün kazanın meydana gelmesinde yüzde 100 kusurlu olduğu, kazanın oluşumunda kaçınılmazlık faktörünün bulunmadığı kanaatine varılmış olup, işbu bilirkişi raporumuzu sayın mahkemenizin takdirlerine saygıyla arz ederiz.” denildi.

Yapılan son inceleme raporu da mahkeme dosyasına girdi.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla