Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Asbestli gemi sökümüne tepki: Aliağa dünyanın çöplüğü değil

Tamircin Burada

ALÇEP, EGEÇEP, FOÇEP, Foça Forumu, Yeni Foça Forumu, İZÇEP, İzmir Yaşam Alanları, Ege Kent Konseyleri Birliği, İzmir Kent Konseyleri Birliği, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Konak Kent Konseyi ve Doğanın Çocukları, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Son süreçte yaşanan kirlilik ve asbestli gemi sökümü ile gündeme gelen İzmir’in Aliağa ilçesinde Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen açıklamaya çevre aktivistleri ile çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de katıldı.

“Aliağa dünyanın çöplüğü değildir” yazılı pankart taşınan açıklamada sık sık “Asbest solumak istemiyoruz”, “Aliağa asbest çöplüğü değildir” sloganları atıldı.

‘DOĞAMIZA YAŞAM ALANLARIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Açıklamada ilk olarak HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni söz aldı.

“Dört bir yanda sermaye iktidarının yarattığı sömürü düzenine karşı mücadele ettiklerini” söyleyen Çepni, ekoloji mücadelesinin de bu anlamda kıymetli olduğunu belirtti.

Asbestli gemi sökümüne tepki: Aliağa dünyanın çöplüğü değil 1

Çepni, “Doğamıza yaşam alanlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sizin şirketlerinizin de talan düzeninin de sonunu getireceğiz” dedi.

Ardından ALÇEP adına açıklama yapan Özgül Çağlar, 1972 yılında Stockholm‘de düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı’nda 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” ilan edildiğini hatırlattı.

Sanayi Devrimi ile başlayan daha fazla kâr hırsının, 21. yüzyılda da çevre katliamları ile son hızla devam ettiğini söyleyen Çağlar, “Doğamız kirlilik özümseme kapasitesini aşmış, ekolojik denge geri dönüşü zor, neredeyse imkansız bir şekilde yıpratılmıştır. Bu durum Aliağa’da canlı hayatını tehdit eder boyuta ulaşmış, doğamız can çekişmeye başlamıştır” diye konuştu.

‘YETER ARTIK DİYORUZ’

2012 yılında TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu raporuna göre Aliağa’nın “artık bir çivi çakılmaya dahi tahammülü yokken, ekolojik katliamlarla dolu olduğunu” söyleyen Çağlar, Aliağa’da sökülmek istenen asbest yüklü ‘‘Nae São Paulo’’ gemisine dikkat çekti.

Çağlar, “Bu gemide birçoğu 1. derece kanser listesinde bulunan madeni yağ, ağır metal, poliklorürler, zehirli gazlar, radyasyon, bifeniller, organotinler yani bizleri, yani canlı sağlığını ölümcül derecede de etkileyecek tonlarca malzeme var. Bunun anlamı açık, zehir soluyacağız, sağlığımız, hayatımız hiçe sayılacaktır. İşte bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir. Yeter artık diyoruz. Sesimize ses olun” dedi.

‘TÜRKİYE AVRUPA’NIN, ALİAĞA TÜRKİYE’NİN ÇÖPLÜĞÜ DEĞİLDİR’

Dünya Sağlık Örgütü tarafından insan sağlığına, doğaya son derecede zarar veren ve bu nedenle pek çok ülke tarafından kullanımı yasaklanan asbestli araçların söküm işleminin gelişmiş ülkelerde yapılmadığına da dikkat çeken Çağlar, şu soruların yetkililer tarafından yanıtlanmasını istedi.

– São Paulo gemisini ASUD’un denetimine açacak mısınız?
– Nae São Paulo gemisinin Gas Free Raporu alınmış mıdır?
– Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’nde şimdiye kadar kaç gemi söküm işi yapılmıştır?
– Nae São Paulo gemisinin, Deretizasyon İstisna Belgesi var mıdır?
– Sökülecek olan Nae São Paulo gemisi ile ilgili atık ve tehlikeli atık kapsamında değerlendirilen maddelerin bertarafı için neler yapılmıştır?
– TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu 2012 tarihli raporunda “Aliağa’ya bir çivi bile çakılmaması gerekir” kararına rağmen bu geminin ısrarla getirilmesine göz yummak, burada yaşayan halkı gözden çıkardığınız anlamına mı gelmektedir?

Çağlar son olarak şunları dile getirdi:

“Aliağalılar olarak taleplerimiz açık ve nettir; ismi geçen geminin Aliağa’ya gelmesini kesinlikle istemiyoruz. Burada çalışan emekçi sınıfının ölümle yüz yüze, açlıkla tehdit edilerek, iş güvenlik kurallarına uyulmadan çalıştırılmasını istemiyoruz. Şu unutulmamalıdır: Türkiye Avrupa’nın, Aliağa Türkiye’nin çöplüğü değildir.”

Açıklamanın ardından Praksis müzik grubunun etkinlik yapması beklenirken, polis etkinliğe izin vermedi.

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla