Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Çırak ve kalfa ücretlerine devlet desteği artıyor

Çırak ve kalfa ücretlerine devlet desteği artıyor
Tamircin Burada

Küçük işletmelerde eleman yetiştirmede önemli bir yeri olan “usta-çırak” dönemi yeniden canlandı. Hükümet, ekonomi reform programı kapsamında eylül ayı itibarıyla mesleki eğitim merkezlerini gençler için daha cazip kılmak adına kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlayacak. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin ücretleri kamu tarafından karşılanarak işveren üzerindeki yükler hafifletilecek. Çırak ve öğrencilerin aylık kazanç tutarları 1 Ocak ile 31 Aralık arasında günlük 59.33 lira, aylık 1788 lirayı buluyor.

GEÇİŞ DESTEKLERİ DEVREYE GİRİYOR

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre genç istihdamını artırmak amacıyla hazırlanan “Genç Ulusal Strateji Belgesi” Eylül’de açıklanacak. Geleceğin mesleklerinde yeni iş olanaklarını oluşturmaya katkı sağlayacak geçiş destekleri aralık ayı itibariyle devreye girecek. Kısmi süreli çalışanların hafta tatili, yıllık ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerine ilişkin Yasal çalışmada 31 Aralık’ta tamamlanacak. Bu düzenleme ile yarı zamanlı çalışanların sayısında önemli oranda artış olacak. Mesleki eğitimi teşvik eden mekanizmalar arka arkaya yaşama geçirilecek. Teknolojik, dijital yeniliklerin geliştirilebileceği kuruluşlarda uzun dönem staj programları da desteklenecek. Üniversitelerle işbirliğini esas alan bu destek modeli aralıkta uygulanmaya başlayacak.

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında; aday çırak, çıraklar, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin sigorta primleri, asgari ücretin yüzde ellisi üzerinden hesaplanıyor. Çırak ve mesleki eğitim gören öğrencilere iş kazası, meslek hastalığı sigorta hükümleri uygulanıyor. Hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılıyorlar. Sigorta primleri asgari ücretin yüzde 50’si üzerinden hesaplanıyor.

ÇIRAKLARIN AYLIK KAZANCI 1788 LİRA

Bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden, Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre mahkemece ergin kılınmak suretiyle, öğrenimleriyle ilgili görevlerde çalışanlar hakkında 18 yaşın bitirilmiş olması şartı aranmıyor. Bu durumda sigortalı olabilmek için genel kural İş Kanunu hükümlerine göre genç veya çocuk işçi olmak sosyal güvenlik anlamında hizmet akdiyle çalışmayı gerektiriyor. İşverenlerin ihtiyacı olan nitelikli işgücü talebini karşılamak için çıraklık eğitimi alan çırak, öğrencilerin prime esas kazançları aylık prim ve hizmet belgelerini 1’i ile 30’u arasında düzenleyenler için günlük 59,63, aylık kazanç tutarı da 1788 lira olarak ödeniyor.

TEŞVİKTEN YARARLANMA SÜRELERİ UZATILDI

İstihdam teşvikleri tek tek değerlendirilerek etkin alanlardaki destekler arttırılıyor. Cumhurbaşkanı kararıyla genç, kadın istihdam eden firmaların istihdam desteklerinden yararlanabilme süreleri uzatıldı. Her 1 yıl için bir ay ilave sigorta prim desteği ile salgın nedeniyle yarım kalan, tamamlanamayan yatırımlarda teşvik belgelerine 2 yıl ek süre verilecek. Tekstilde bir ve ikinci bölgeden taşınan firmalara teşvik süresi uzatıldı.

Çırak ve kalfa ücretlerine devlet desteği artıyor

BAKAN ELVAN: HEDEF 1 MİLYON KALFA

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, mesleki eğitim merkezlerini gençler için çok daha cazip kılacak politikalar uygulayacaklarını, bu alandaki çalışmaları tamamladıklarını açıkladı. Sanayicilerle bir araya gelen Elvan, “Kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlamanın yanında bu merkezlerde eğitim gören öğrencilerin ücretlerini karşılayarak sanayiciler üzerindeki yükleri kaldıracağız. İş gücü piyasasını yönlendirmek için ‘sektörel beceri haritaları’ da oluşturacağız. Böylece, sanayicilerin sektörel iş gücü planlamasını kolaylaştıracağız. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki bu merkezlerde şu anda çıraklıkla kalfalık eğitimi gören yaklaşık 150 bin evladımız var. Bu rakamı 1 milyon çıkarmak istiyoruz ki sanayicinin ara kademede yaşadığınız sıkıntıların üstesinden gelebilelim. MEB ile iş birliği halinde taslak çalışmalarımızı bitirdik” dedi.

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla