Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Çocuk işçilerin şakası ölümle sonuçlandı

Çocuk işçilerin şakası ölümle sonuçlandı
Tamircin Burada

Olay 8 Temmuz 2022 günü Beylikdüzü’nde bulunan Narin Tekstil A.Ş.’de meydana geldi. 15 yaşındaki Melih Ünsal ve 15 yaşındaki Yunus Aytulum Narin Tekstil A.Ş.’de sigorta kaydı olmadan çalıştırılıyorlardı. Olayın yaşandığı gün ise çocuklar her gün olduğu gibi yine iş yerlerine gittiler. Sabah 10.00 sıralarında ise işyeri yetkililerinden biri çocukların yanına gelerek, ‘yere dökülen boyaları tiner ile temizlemelerini’ söyledi. İki çocuk ellerinde bezlerle boyasını temizleyecekleri odaya geçtiler.

Çocuk işçilerin şakası ölümle sonuçlandı 

İddiaya göre temizlik sırasında Yunus Aytulum arkadaşına, “Seni yakacağım Melih” dedi ve çakmağı ateşledi. Büyük bir yangın çıktı ve iki çocuk alevler arasında kaldı. Yangından çıkarılan ve ağır yaralanan çocuklar hastaneye kaldırıldı. Günlerce Çam Sakura Şehir Hastanesi’nde tedavi gören 15 yaşındaki Melih Ünsan kurtarılamadı. Aytulum ise defalarca kez ameliyat geçirdi.

‘Daha öncede beni yakacağını söylemekteydi’

Konuya ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma çerçevesinde Melih Ünsal’ın dayısı Serkan Y.’nin ifadesi alındı. Dayı Y. İfadesinde, “Yeğenim hastanede olduğu süreçte, ‘Yunus isimli beraber çalıştığım çocuk bilerek beni yakmak istedi. Daha öncede beni yakacağını söylemekteydi’ dedi.

Arkadaşı tanık oldu

Yangından 2 gün sonra hastanede yatan Melih Ünsan ile görüşen arkadaşı Berkay Y.’nin ise tanık sıfatıyla ifadesi alındı. Y. İfadesinde, “Melih ile hastanede yattığının 2. Günü görüntülü konuştum. ‘Yunus isimli şahsın çakmakla kendisini yakmaya çalıştığını’ anlattı. Kendisini uyardığını ancak Yunus’un dinlemediğini aktardı” dedi.

‘Şaka amaçlı ateşledi’

İddianame tamamlandı

Yunus. Aytulum İse ifadesinde kendisinin sigara içmediğini ve suçsuz olduğunu belirtti. Soruşturmayı tamamlayan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede tüm sürece ve tanık beyanlarına yer verildi. Savcı, Yunus Aytulum’un “olası kastla adam öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla