Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Dardanel Çalışanından Mide Bulandıran İddialar

Daha önce de skandal görüntülerle gündeme gelen konserve balık üreticisi Dardanel, bu kez çok daha çarpıcı iddialarla karşımızda. Dardanel’in …
Dardanel Çalışanından Mide Bulandıran İddialar 1

Daha önce de skandal görüntülerle gündeme gelen konserve balık üreticisi Dardanel, bu kez çok daha çarpıcı iddialarla karşımızda.

Çağrı Tasarım Kampanya

Dardanel’in Çanakkale fabrikasında ağır çalışma koşullarından şikâyetçi olan bir kadın çalışanın BirGün’e aktardıklarına göre fabrika, tuvalet ve soyunma odalarının dahi girişine kamera koydu.

Konuşan çalışanın aktardıklarına göre fabrika, çalışanlarını yasal mesai saatlerinin üzerinde çalıştırıyor ve kişisel haklarını ihlal ediyor. Bunun da ötesinde fabrikadaki sorunların büyük olduğunu, çalışanların birbirleriyle konuşmalarına izin bile verilmediğini ifade etti. Çalışan, iddialarını şu şekilde dile getirdi:

Tuvalete gidilmek istenirse izin verilmiyor:

Dardanel Çalışanından Mide Bulandıran İddialar

Bazen 12 saatlik iki vardiya oluyor. Şimdi 9 buçuk saatlik 2 vardiya çalışıyor. Şu an 9 buçuk saatlik vardiyada bize yarım saat mola hakkı tanıyorlar. Bir ihtiyacımız olsa, tuvalete gitmek istesek izin alamıyoruz. ‘Molada girseydiniz’ diyorlar. Her iki çalışma düzeninde de haftada 1 gün izin yapabiliyoruz. 12 saat çalışırken bile molalarda çay ve su bile verilmiyor. Kantinden sürekli zamlanan fiyatlarla kendimiz almak zorunda kalıyoruz.

İlginizi Çekebilir!  Türkiye, tarihin en büyük ‘işçi kırımı’ ile karşı karşıya

“Kayıt dışı çalıştırma var”

Fabrikadaki durum hakkında çarpıcı iddialarda bulunan çalışan, çalışanların %70’ten fazlasının taşeron olarak çalıştığını, bu çalışanların taşeron şirketleri tarafından değil, tarla sahibi usulü kişi üzerinden bulunduğunu ifade etti. Bu kişilerin sigorta olmadığı için herhangi bir iş kazası durumunda hastaneye değil eve gönderildiklerini de dile getirdi.

“Bozuk ürünleri paketliyoruz”

İşçi, fabrikada hem kendilerine verilen yemeğin hem de ürettikleri ürünlerin sağlıksız olduğunu şu sözlerle öne sürdü:

İlginizi Çekebilir!  Çalışanlar rekor büyümeden haklarını istiyor, grev devam ediyor

Yemek sonrasında tüm çalışanlar mide rahatsızlıklarından yakınıyor, kullanılan ucuz yağlar mide yanması ve şiddetli bulantı yapıyor. Sadece çalışan sağlığını tehdit etmekle de kalmıyor elbette. Fabrika içerisinde kamera ile çekim yapmak yasak çünkü kurtlu ve bozuk ürünleri çekip basına vereceğimizden korkuyorlar. Paketleme esnasında bozuk ve çok bozuk ürünleri ayırıp bozuk ürünleri tekrar kutulayıp tüketiciye sunuyoruz.”

Ücret kesintileri yapılıyor:

İşçi, personel kartını bir dakika erken dâhi bastıklarında iki saatlik ücret kesintisi yapıldığını, telefondan saate bakmanın bile ücret kesintilerinden sadece biri olduğunu ifade etti. Asgari ücretin üzerine maaş alan sigortalı az sayıdaki çalışanınsa sigortalarının asgari ücret üzerinden yatırıldığını ifade etti. İşçi, son olarak bu koşulların ancak sendikayla düzeltilebileceğine vurgu yaptı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − twelve =

Önceki Yayın
Kastamonu'da iş cinayeti: Tugay Ersoy iş makinesinin içine düşerek hayatını kaybetti 2

Kastamonu'da iş cinayeti: Tugay Ersoy iş makinesinin içine düşerek hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
Rize'de iş cinayeti: İsmail Türüt'ün yeğeni Aşkın Dışkay inşaattan düşerek yaşamını yitirdi 3

Rize'de iş cinayeti: İsmail Türüt'ün yeğeni Aşkın Dışkay inşaattan düşerek yaşamını yitirdi

İlgili Yayınlar
Total
0
Share