Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Deprem konutları inşaatlarında 2 ayda en az 25 işçi öldü

Deprem konutları inşaatlarında 2 ayda en az 25 işçi öldü
Tamircin Burada

Maraş merkezli 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından deprem bölgelerinde süren deprem konutları inşaatlarında bu yılın ilk iki ayında 25 işçi yaşamını yitirdi.

Deprem konutları inşaatlarında 2 ayda en az 25 işçi öldü

Neden İş Güvenliği’nin iş cinayetleri raporlarından derlenen bilgilere göre depremin etkilediği 11 ildeki inşaatlarda Ocak ayında 13 ve Şubat ayında 12 olmak üzere bu yılın ilk iki ayında en az 25 inşaat işçisi yaşamını yitirdi.

Rapora göre TOKİ’nin (taşeronlara) yaptırdığı inşaatlarda Ocak ayında 6 ve Şubat ayında 7 işçi olmak üzere bu yılın ilk iki ayında en az 13 inşaat işçisi hayatını kaybetti.

Malatya’daki şantiyelerden birinde çalışan Ferhat T.’ye TOKİ inşaatlarındaki durumu sorduk.

Ferhat T. son olarak Yeşilyurt ilçesinde Rönesans Holding’e REC İnşaat’ın yaptığı İkizce TOKİ Konutları inşaatında bir iş cinayeti yaşandığını söyledi.

İkizce’deki şantiyede bir işçinin güvenlik halatı bulunmadığı için 4. kattan düşerek yaşamını yitirdiğini belirten Ferhat T., bir başka işçi ölümünün de Battalgazi’deki Gelinciktepe TOKİ konutları inşaatında yaşandığını aktardı.

Şantiyeler Kapalı Kutu!

TOKİ inşaatlarında şantiye alanlarının “kapalı bir kutu gibi” olduğunu söyleyen Ferhat T.’ye göre bu şantiyelerde meydana gelen iş cinayetleri çoğu zaman yerel basında dahi haber olarak yer almıyor.

Seçim öncesinde inşaatlarda işçilerin hayatları pahasına çalışmalara hız verildiği, gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı anlaşılıyor.

Ferhat T. deprem bölgelerindeki inşaatlarda çalışan işçiler arasında çok sayıda Özbek, Afgan ve Suriyeli göçmen işçinin de bulunduğunu dile getirerek “7/24 vardiya şeklinde sürekli çalışıyorlar” dedi.

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla