Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Dört büyük STK’dan İş Sağlığı ve Güvenliği Çağrısı

Türk Tabipler Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ülkemizde yaşanan iş kazalarına dikkat çekmek, çalışanların iş güvenliğinin sağlanması için ortak açıklama yaptı
Dört büyük STK’dan İş Sağlığı ve Güvenliği Çağrısı

Türk Tabipler Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ülkemizde yaşanan iş kazalarına dikkat çekmek, çalışanların iş güvenliğinin sağlanması için ortak açıklama yaptı.

Dört büyük STK’dan İş Sağlığı ve Güvenliği Çağrısı

TTB, DİSK, TMMOB ile KESK açıklamasında işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasının, öncelikle devletin ve işverenin görevi olduğu hatırlatılarak, sorumluluğu yükleyecek kurban arama anlayışına son verilmesi gerektiği belirtildi.

Çağrı Tasarım Kampanya

İlginizi Çekebilir!  Açlık sınırı nedir? Nasıl belirleniyor?

Açıklamada, “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu amacına uygun olarak, kamucu bir anlayışla baştan aşağı değiştirilmelidir! İlgili bakanlıklar, üniversiteler, sendikalar, TMMOB ve TTB’den oluşan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Enstitüsü bir an önce kurulmalıdır!

İlginizi Çekebilir!  İş yerinin sırlarını kopyalayan şimdi yandı

İş güvenliği uzmanlığı sistemi kamu eliyle sağlanacak şekilde yeniden yapılandırılmalı, hizmetin piyasalaştırılmasına son verilmelidir. Örgütlenme ve sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmalıdır. Taşeronlaşma ve benzeri uygulamalara son verilmelidir.

Denetim mekanizmaları bağımsız organizasyonlar olarak yeniden yapılandırılmalı, güçlendirilmelidir. Sorumluların aklanmasına son verilmelidir. Adalet sağlanmalıdır” denildi.

 

Kaynak: Haber Buketi

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =

Önceki Yayın
Hangi illerde yasaklar kalktı?

Hangi illerde yasaklar kalktı?

Sonraki Yayın
İş Güvenliğinde Kullanılması Gereken İşaretler

İş Güvenliğinde Kullanılması Gereken İşaretler

İlgili Yayınlar
Total
1
Share