Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Dünya Madenciler Günü’nde 243 madenci işten çıkarıldı

Balıkesir’in Balya ilçesinde, kurşun ve çinko madeninde taşeron şirkette çalışan 243 maden işçisi ‘4 Aralık Dünya Madenciler Günü’n de işten çıkartıldı.
Dünya Madenciler Günü’nde 243 madenci işten çıkarıldı

Balıkesir Balya ilçesinde, kurşun ve çinko madeninde çalışan 243 maden işçisi ‘4 Aralık Dünya Madenciler Günü’n de işten çıkartıldı.

Balıkesir’in Balya ilçesinde, kurşun ve çinko madeninde taşeron şirkette çalışan 243 maden işçisi ‘4 Aralık Dünya Madenciler Günü’n de işten çıkartıldı. Maden işçileri, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını ileri sürerek, maden şirketi önünde eylem başlattılar.

Çağrı Tasarım Kampanya

“YERALTI HAVASIZ, TOZ, DUMAN GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYOR”

İşten çıkartılan işçiler adına konuşan bir maden işçisi yaşananları şöyle aktardı;

“4 Aralık Madenciler Günü’n de bize bir sürpriz yaşattılar. 200-250’ye yakın arkadaşımızı sudan sebeplerle işten çıkarttılar. Asıl amaçları sendikanın buraya girmemesi. Onun içinde toplu bir kıyıma başladılar. İçeride kalan 80 arkadaşımız ile de işlere devam etmeye çalışıyorlar. Yaklaşık 15 tane ayna var. Az adam çok iş, az para. İzin hakkın yok. Primi kesiyorlar. Çayı kaldırdılar. İnsanca yaşam koşulları yok. Yeraltı havasız. Toz, duman göz gözü görmüyor. Sonrada her şey güllük gülistanlıkmış gibi gösteriyorlar.”

İlginizi Çekebilir!  İnşaattan atılan moloz çuvalı üzerine düşen işçi, ağır yaralandı

“BİZ KELLEYİ KOYMUŞUZ TORBAYA”

İşten çıkartılan maden işçilerine destek olmak için alana giden Bağımsız İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır ise şöyle konuştu;

“Sendikaya üye oldukları için 243 madencinin işine son verildi. Maden şirketi işçileri taşeron sistemiyle çalıştırmakta. ‘4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü Türkiye’de hiç bir zaman  kutlayamadık. Geçen aylarda 42 kardeşimizi kaybettik. Bugün de 243 kardeşimizi işten attılar. Sonrada çıkıp ‘Madenciler Günü’nü’ kutluyorlar. Buradan Eczacıbaşı ve Sargın’a çağrımız şudur, eteğindeki taşları döksünler. Bu karda, kışta biran önce işlerine dönsünler. Maden işçileri işe alınıncaya kadar mücadelemiz sürecek. Biz kelleyi koymuşuz torbaya. Kefeni de sokmuşuz cebimize.”

İlginizi Çekebilir!  '45 binin üzerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanını seferber ettik'

“SULH YOLUYLA ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

Olayın bir kaç gündür devam ettiğini belirten Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga da, “Sonuçta aş, iş ekmek mücadelesi bu. Görüşmelerimiz hem Esan, hem de Sargın İnşaat tarafından devam ediyor. Bunun yanında sendika ve işçi kardeşlerimiz ile görüşmelerimiz sürüyor. Bunun sulh yoluyla çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + eleven =

Önceki Yayın
Kayseri'de kafasını makineye sıkıştıran işçi kurtarılamadı

Kayseri'de kafasını makineye sıkıştıran işçi kurtarılamadı

Sonraki Yayın
Açlık sınırı nedir? Nasıl belirleniyor?

Açlık sınırı nedir? Nasıl belirleniyor?

İlgili Yayınlar
Total
0
Share