Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Emekliler Yılı’nda Yüzde 5 Zam Alan Emekliler, İş Kazalarında Ölüyor!

Emekliler Yılı’nda Yüzde 5 Zam Alan Emekliler, İş Kazalarında Ölüyor!
Tamircin Burada

İktidarın Emekliler Yılı olarak ilan ettiği 2024 yılında SSK ve BAĞ-KUR emeklileri aylıklarına ek yüzde 5 oranında zam yapılması, asgari ücretin yüzde 58’i seviyesinde kaldı. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 42,6 artış yapılması da beklentilerin çok altında gerçekleşti. Açlık sınırının altında kalan emekiler ciddi geçim sıkıntısı yaşayarak, 50 yaşından sonra tekrar çalışmaya devam ediyorlar.

Emekliler Yılı’nda Emekliye Yüzde 5 Zam

Kiraların dahi emekli maaşlarının çok altında kalmasından dolayı gelen yüzde 42,6 oranında zam dahi emeklileri yaşam koşullarını etkiliyor. 25 30 yıl insanlar çalışıyor, emek veriyor. Bu yaşa geliyor, rahat edeyim diye. Bundan sonra da rahat hayat yok. İnsanların çay içecek parası yok cebinde. Yüzde 5 ile olacak iş değil. Emekliler ya bir ek iş yapıyor ya da devletten kendilerine böyle bir imkân tanınmasını bekliyor. İktidar, küresel rekabet içerisinde yer tutmak, yabancı sermayeyi çekmek, kamu bütçesini dengelemek gibi birtakım hedeflerini emeklinin sırtından sağlamaya çalışıyor maalesef.

Hükümetin bu politikası toplumsal olarak büyük bir çöküntüye neden oluyor. Çünkü insanların harcamaları artarken, geliri düşüyor. Türkiye’nin çok büyük bir bölümü açlık sınırın altında bir yere itilip, yoksulluğu derinleştiriyorlar.Emekliler artık, “insanca yaşamak” için değil, “hayatta kalmak” için mücadele veriyor.

Emekliler Yılı'nda Yüzde 5 Zam Alan Emekliler, İş Kazalarında Ölüyor!
Emekliler Yılı’nda Yüzde 5 Zam Alan Emekliler, İş Kazalarında Ölüyor!

Emekliler İş Kazalarında Ölüyor

Son bir yılda emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden 55-79 yaş aralığında en az 30 işçi, iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden işçilerin 3’ü Zonguldak’ta batan gemide, 9 işçi inşaattan düşerek, 2 işçi ağaç altında kalarak, 5 işçi elektrik kazalarında, 10 işçi ise henüz bilinmeyen bir nedenle, bir işçi göçük altında kalarak, bir işçi ezilerek, iki işçi nesne çarpması sonucu, bir işçi ise yakılarak öldürüldü.

Bu kişiler çok zor koşullarda ve en düşük ücretle çalışıyorlar. Yüzde 20’si ise en yoksul kesim içerisinde. Barınamaz, beslenemez, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma olduğu için çalışıyor. Yoksulluk sınırı 50 binlere dayanmışken en düşük emekli aylığın 10 bin lira. Olacak şey değil…

Son dönemlerde yaşanan 50 yaş üstü ölümlü iş kazaları;

  • Kayseri’de yüksek gerilim hattına temas eden 55 yaşındaki işçi yaşamını kaybetti.  Detaylar

  • Sinop’ta bir balıkçı teknesinde çalışan işçi, çektikleri balık ağındaki kütüğün üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Detaylar

  • Fabrika inşaatında iskeleden düşen 59 yaşındaki işçi hayatını kaybetti Detaylar

  • Aliağa Habaş Limanı’nda üzerine bobin düşen 50 yaşındaki işçi yaşamını kaybetti  Detaylar

  • İzmir’de inşaattan düşen 54 yaşındaki işçi hayatını kaybetti Detaylar 

  • Elektrik akımına kapılan 54 yaşındaki işçi hayatını kaybetti Detaylar

  • Amasya’da mezbahada boğanın saldırdığı 55 yaşındaki işçi Kadir Bilen yaşamını kaybetti  Detaylar

  • Çorum’da maden ocağında kamyon kazası: 59 yaşındaki işçi hayatını kaybetti Detaylar

  • Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir inşaatta çalışan 53 yaşındaki Abdülhalim Ökmen, asansör boşluğuna düşerek yaşamını kaybetti . Detaylar

  • Diyarbakır’da üstüne duvar düşen 53 yaşındaki işçi yaşamını kaybetti Detaylar

Emekliler ile Çalışanlar Arasındaki Uçurum!

Emekliler ve çalışanların arasındaki maaş farkı, sınıf içerisinde bölünmeye de neden oluyor. Özellikle iktidar, memurların desteğine ihtiyaç duyar; çünkü bu kesimle işlerini yaptırır, memurları çok fazla karşısına almak istemez. Şu an memurlar da yoksulluk sınırın altında maaş almalarına rağmen emeklilere göre daha iyi durumdalar. Bu aynı zamanda, sınıfı kendi içinde ayrıştırmanın da bir yolu.

Çünkü emekliler kendi sorununun kaynağı olarak iktidarın ekonomi politikalarını değil, memurları ve memur emeklilerini görüyor. Burada insanları yoksullaştırıp, muhtaç hale getirip, aynı zamanda siyasi biat etme aracına dönüştüren bir zihniyet var.

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla