Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

İş değiştirene dair Yargıtay ‘dan emsal karar

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalışan kişi, aynı sektörde çalışan başka bir firmaya transfer oldu. Önemli görevde olan …
İş değiştirene dair Yargıtay 'dan emsal karar 1

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette çalışan kişi, aynı sektörde çalışan başka bir firmaya transfer oldu.

Çağrı Tasarım Kampanya

Önemli görevde olan işçisini rakip firmaya kaptıran şirket, mahkemenin yolunu tuttu, hem eski işçisine hem de onu işe alan iş insanına dava açtı. Şirket sırlarının rakip firmaya geçeceğini öne süren davacı patron, davalı işçinin rekabet yasağına aykırı davrandığını öne sürdü. Davalının, iş sözleşmesinde kararlaştırılan rekabet yasağı hükmüne aykırı surette diğer davalı nezdinde çalışmaya başlaması nedeniyle 5 bin TL’nin ticari faizi ile birlikte davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsilini istedi.

İlginizi Çekebilir!  Yargıtay'dan emekliler için kritik karar

Davalılar, davacının rekabet sözleşmesinin varlığı iddiası ile cezai şart talep edemeyeceğini, davalı işçinin rekabet yasağı uygulanabilecek bir iş ve görevde çalışmadığını, rekabet yasağı sözleşmesi kurulması için gerekli koşulların bulunmadığını, davaya konu rekabet sözleşmesinin sınırlandırılmadığından geçersiz olduğunu‘ öne sürdü. Davalılar davanın reddini talep etti.

İlginizi Çekebilir!  35. İSG Haftası etkinliği: İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın!

Asliye Ticaret Mahkemesi, davanın reddine hükmetti. Davacı avukatı, kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, davanın reddine dair kararının, eksik incelemeye ve yanılgılı hukuki değerlendirmelere dayalı, açıkça haksız ve hukuka aykırı bir karar olduğuna hükmetti.

Davacının istinaf başvurusunun usulen kabulüne, Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararının kaldırılmasına karar verildi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =

Önceki Yayın
Antalya'da iş cinayeti: Maden ocağında göçük altında kalan Abdullah Utku hayatını kaybetti 2

Antalya'da iş cinayeti: Maden ocağında göçük altında kalan Abdullah Utku hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
isg yönetmelikleri

Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Büyük Kaza Senaryo Dokümanı Tebliği

İlgili Yayınlar
Total
0
Share