Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine dair eğitim rehberi hazırlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin eğitim rehberi hazırladı. Aile, Çalışma ve Sosyal …
İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine dair eğitim rehberi hazırlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin eğitim rehberi hazırladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, az tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren, 50’nin altında çalışan istihdam eden, küçük işletmeler için iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin kapsamlı bir rehber hazırladı.

Çağrı Tasarım Kampanya

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlüğe girmesiyle özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam etme yükümlülüğü doğmuştu.

Öte yandan kanun, az tehlikeli sınıfta yer alan mikro ve küçük işletmeler için söz konusu hizmetlerin işveren/işveren vekili tarafından verilmesine imkan tanımıştı. İş yerinde alınması gereken tedbirler ve dikkat edilmesi gereken konuları kapsayan rehberde bu düzenlemenin şartları ve uygulama şekli yer alacak.

İlginizi Çekebilir!  Külliye'de kıyafet mobbingi

Eğitimi verebilecek niteliğe sahip ve protokol yapmaları halinde üniversiteler, esnaf ve sanatkar odaları, TOBB’a bağlı işveren kuruluşları veya Türkiye Belediyeler Birliğince düzenlenecek 16 saatlik eğitimi tamamlayıp sınavda başarılı olan işveren/işveren vekilleri kendi iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetini üstlenebilecek. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programı kapsamında söz konusu hizmetleri üstlenmek isteyen işveren ve işveren vekilleri iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları sırasında bu rehberi kaynak olarak kullanabilecek. Diğer yandan büyük ölçekli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan iş yeri işverenlerinin de iş sağlığı ve güvenliği konusunda temel sorumlulukları ile bunların nasıl yerine getirileceği konusunda bilgi sahibi olmaları sağlanacak.

İlginizi Çekebilir!  "Babama 3 kuruşluk bareti vermediler"

İş sağlığı ve güvenliğinin üretimin tüm süreçlerinde esas alınması, çalışma ortamının bu esaslara göre tasarlanması ve düzenlemesi hususlarını da içeren rehberde, fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikososyal risklerin de dahil olduğu pek çok başlık ele alındı. Ayrıca gebe, emziren ve engelli çalışanlar gibi özel politika gerektiren grupların bulunduğu iş yerlerinde, çalışanların durumları dikkate alınarak gerekli düzenlemelerin yapılması, çalışma şartlarıyla ilgili güncel mevzuat hükümlerinin dikkate alınması sağlanacak.

İşveren tarafından kaynak olarak kullanılacak rehber, iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin uygulanması konusunda yol gösterecek. Kanuni yükümlülüklerin her biri için detaylı bilgi ve açıklamaların yer aldığı rehber, iş yerlerinde yaşanabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesine katkı sağlayacak. – NİG ANKARA

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × one =

Önceki Yayın
Depremin ilk 6 saati hayat kurtarır!

Depremin ilk 6 saati hayat kurtarır!

Sonraki Yayın
Güvensiz olduğu belirlenen 41 maske markası açıklandı 1

Güvensiz olduğu belirlenen 41 maske markası açıklandı

İlgili Yayınlar
Total
0
Share