Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

‘Nitelikli çalışan’ 1.5 milyonu aştı

Eğitim ve istihdam arasındaki uyumu sağlama görevini yerine getiren Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleklere standart ve çalışanlara belge …
‘Nitelikli çalışan’ 1.5 milyonu aştı 1

Eğitim ve istihdam arasındaki uyumu sağlama görevini yerine getiren Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleklere standart ve  çalışanlara belge kazandırıyor.

Kurum aracılığıyla bugüne kadar 1 milyon 442 bini “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” statüdeki işlerde olmak üzere 1 milyon 647 bin çalışan, Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, AA’ya şunları söyledi:

“Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip çalışan sayımızın 1.5 milyonu geçmesi oldukça önemli. Çünkü nitelikli iş gücü uluslararası rekabette bizim en önemli gücümüz. Hedefimiz, nitelikli iş gücü sayımızı daha da artırmak.”

İlginizi Çekebilir!  PCR testi nerede ücretsiz yaptırılır?

İş kazaları ve meslek hastalığı riski yüksek olan “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” statüdeki mesleklere özel önem veren MYK’nin, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” statüdeki 183 meslek için belge zorunluluğu bulunuyor.

İş kazası azaldı

İlginizi Çekebilir!  Şanlıurfa'da inşaatın 4'üncü katından düşen işçi yaralandı

Kurum iş kazaları açısından en riskli grupta olan inşaat sektöründe, bugüne kadar 60 ulusal meslek standardı, 39 ulusal yeterlilik belirledi. Bu çalışmalar neticesinde, inşaat sektöründe 600 bin çalışan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. İnşaat ve maden sektörlerindekiler başta olmak üzere “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” statüdeki mesleklere belge zorunluluğu getirilmesi iş kazalarının yüzde 25 azalmasını sağladı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × two =

Önceki Yayın
Artvin'de iş cinayeti: Yol inşaatında kaza: 1 ölü 2

Artvin'de iş cinayeti: Yol inşaatında kaza: 1 ölü

Sonraki Yayın
İş güvenliği uzmanları da aşı takvimine eklendi

İş güvenliği uzmanları aşı takvimine eklendi

İlgili Yayınlar
Total
0
Share