Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Sefine Tersanesi’nde işçi kıyımı devam ediyor! 35 işçi işten çıkarıldı!

Yalova’da yüksekten düşen işçiye emniyet kemeri takılmasını engelleyen işçiler kapının önüne konuldu Yalova’da bulunan Sefine Tersanesi’nde …
Sefine Tersanesi'nde işçi kıyımı devam ediyor! 35 işçi işten çıkarıldı! 1
Yalova’da yüksekten düşen işçiye emniyet kemeri takılmasını engelleyen işçiler Sefine Tersanesi yönetimince kapının önüne konuldu

Yalova’da bulunan Sefine Tersanesi’nde taşeron işçi olarak çalışan Yasin Demirdağ’ın 17 Ağustos günü yüksekten düşerek hayatını kaybetmişti. Olay sonrası, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) çalışanları tarafından Demirdağ’ın cansız bedenine emniyet kemeri takılmak istenmesine tepki gösteren 35 işçi işten çıkarıldı, kapının önüne konuldu.

‘MÜDAHALE EDİLSE BELKİ DE KURTULACAKTI’

Çağrı Tasarım Kampanya

Olay anında çıkan arbedede İSG çalışanlarının kendisine saldırdığını söyleyen ve arbede sonrası işten çıkartılan Ahmet Bahçacı, “Yasin Demirdağ düştükten sonra yaklaşık 50 dakika geminin ambarında kaldı. 50 dakika boyunca hiçbir müdahale gerçekleşmedi, müdahale edilse belki de kurtulacaktı. Çıkan arbedenin öncesinde İSG’ye müdahale etmek isteyen kişi bendim. Ben ‘Doktor çağırın’ dediğim zaman İSG çalışanları ‘Doktoru sırtımda mı getireyim nasıl getireyim’ diye ağzında sakızla konuşuyordu. İSG’nin ilk saldırdığı kişi benim” dedi.

İlginizi Çekebilir!  2.2 milyon işçi, işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya

‘HALAT YERİNE İP KULLANILIYORDU’

BirGün’den Fevzi Efe Sekitmez’in haberine göre hayatını kaybeden 19 yaşındaki Yasin Demirdağ’ın çalışma arkadaşı olan bir başka işçi ise “Benim yakınımda çalışıyordu Yasin, emniyet kemeri üzerinde düştüğünde vardı ama halatlar eksikti. Bazı yerlerde halatlar kopuk ve halat yerine çoğu yerde ip kullanılıyordu. İhmalkârlık çok fazlaydı çalıştığımız alanda. Halatların olmaması bazı yerlerde ip kullanılması resmen cinayete hazırlıktır. Ben olay yaşandığında oradaydım gözümün önünde gerçekleşti. Çoğu zaman ben de kullanamıyordum kemerimde takılı olan kancayı. Demir parçaları vardı kancayı, oraya iple takmaya çalışıyordum. Büyük risk altında çalışıyorduk”

İlginizi Çekebilir!  Tokat'ta 3 işçi elektrik akımına kapıldı

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − twelve =

Önceki Yayın
Hatay'da uçuruma devrilen kamyonetteki 3 işçi hayatını kaybetti 2

Hatay'da uçuruma devrilen kamyonetteki 3 işçi hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
İzmir’de asbestli ‘ölüm gemisi’ için ortak mücadele 3

İzmir’de asbestli ‘ölüm gemisi’ için ortak mücadele

İlgili Yayınlar
Total
0
Share