Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Yargıtay mesainin haczine vize vermedi

Emsal bir karara imza atan Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, işçi olan borçlunun fazla çalışma ve genel tatil alacaklarının dörtte birinden fazlasının …
Yargıtay mesainin haczine vize vermedi

Emsal bir karara imza atan Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, işçi olan borçlunun fazla çalışma ve genel tatil alacaklarının dörtte birinden fazlasının haczi mümkün olmadığına hükmetti.

Fabrikada çalışan işçinin, maaşına haciz koyduran alacaklı şirket hızını alamayarak fazla mesai ücreti; resmi bayram izin ücretlerine haciz koydurdu. Borçlu işçi mahkemenin yolunu tutarak icra müdürlüğünün işleminin iptalini talep etti. Mahkemeden eli boş dönen borçlu işçi, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 12. Hukuk Dairesi girdi.

Çağrı Tasarım Kampanya

İlginizi Çekebilir!  Bu kadar da olmaz! Yalova Sefine Tersanesi yönetimi ölen işçiyi suçladı!

Emsal nitelikte bir karara imza atan daire, borçlu işçilerin mesai ücretlerinin tamamının haczine vize vermedi. Kararda şöyle denildi:

“Somut olayda, icra müdürlüğünce, borçlunun fazla çalışma ücreti ve genel tatil alacağının tamamı üzerine haciz konulduğu, borçlu vekilinin haczin kaldırılmasını talep ettiği anlaşılmaktadır. Bu durumda borçlunun fazla çalışma ücreti alacağı ile genel tatil alacağının 1/4’ünden fazlasının haczi mümkün değildir. O halde mahkemece, şikayetin, borçlunun fazla çalışma ücreti alacağı ile genel tatil alacağı üzerine konulan haczin 1/4’ünü aşan kısım yönünden kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle tümden kabulü isabetsizdir.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + eight =

Önceki Yayın
Bursa'da iş cinayeti: İnşaatta çalışırken yüksekten düşen Abdurrahman Ahmet hayatını kaybetti

Bursa'da iş cinayeti: İnşaatta çalışırken yüksekten düşen Abdurrahman Ahmet hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
Düzce İş Sağlığı ve Güvenliği Analizi

Düzce İş Sağlığı ve Güvenliği Analizi

İlgili Yayınlar
Total
0
Share