Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Yargıtay’dan emekliler için kritik karar

Yargıtay, milyonlarca çalışan emekliyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek mahkeme; emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden …
Yargıtay'dan emekliler için kritik karar 1

Yargıtay, milyonlarca çalışan emekliyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek mahkeme; emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden işçinin istifa etmesi halinde, kıdem tazminatının, emeklilik tarihindeki son maaşına göre hesaplanması gerektiğine hükmetti.

Online İSg Eğitimi

İş Mahkemesi’nin kapısını çalan emekli işçi, çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti ile ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının tahsilini istedi. Davalı şirket, iddiaları reddetti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Davalı şirketin kararı temyiz etmesi sonucu devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Daire, emekli olmasına rağmen çalışan emeklilerin kıdem tazminatına ilişkin, tazminatın emeklilik tarihindeki son maaşına göre hesaplanması gerektiğine hükmetti.

İlginizi Çekebilir!  Malullük ile ilgili işlemler istifadan sonra da yapılır mı

Yargıtay kararında, şu ifadelere yer verildi:

“Somut olayda, davacının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı almaya başlamasına rağmen asıl işverene ait işyerindeki çalışmasına kesintisiz çalıştığı ortadadır. Bu çalışmasının istifa ile sonuçlanması sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanamaz ise de emeklilik tarihine kadar geçen süre için kıdem tazminatı alacağına hak kazandığı sonucuna varılmıştır.

Çağrı Tasarım Kampanya

‘TAZMİNAT HESAPLANIRKEN DAVACININ EMEKLİLİK TARİHİNDE ALDIĞI SON ÜCRET ESAS ALINMALI’

Mahkemece davacının emeklilik tarihine kadar olan çalışma süresi yönünden kıdem tazminatı alacağına hükmedilmesi yerinde ise de tazminata esas ücretin belirlenmesinde hata yapıldığı anlaşılmaktadır. Davacının emeklilik tarihinden sonraki çalışması istifa ile sona erdiğinden bu döneme ilişkin çalışma süresi ile bu dönem sonundaki ücrete göre kıdem tazminatı hesaplanması yerinde değildir.

İlginizi Çekebilir!  Evlilik nedeniyle istifa eden kadın işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınması gereken (son) ücret, davacının emeklilik tarihindeki ücrettir. Gerek ücretin, gerekse ücrete ilave edilecek yardımların parasal değeri belirlenirken davacının emeklilik tarihi esas alınmalı, bu tarihteki tazminata esas ücret miktarı üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Kıdem tazminatına esas ücretin belirlenmesinde hata yapılarak hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − ten =

Önceki Yayın

Akkuyu’da iş cinayeti: İş güvenliği ihmali Abdi Adıgüzel'in hayatına mal oldu!

Sonraki Yayın
Bursa'da iş cinayeti: Amonyak tankını temizlerken zehirlenen Muhammet Neyaman hayatını kaybetti 2

Bursa'da iş cinayeti: Amonyak tankını temizlerken zehirlenen Muhammet Neyaman hayatını kaybetti

İlgili Yayınlar
Total
0
Share