Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Yargıtay’dan emsal resmi tatil kararı

Sekiz sene çalıştığı işyerinden kovulan bir satış temsilcisi, İş Mahkemesi’ne gitti. Fazla mesai ve hafta tatili alacaklarının ödenmediğini …
Yargıtay’dan emsal resmi tatil kararı 1

Sekiz sene çalıştığı işyerinden kovulan bir satış temsilcisi, İş Mahkemesi’ne gitti. Fazla mesai ve hafta tatili alacaklarının ödenmediğini, işyerinde bir öğün yemek ve servis uygulamasının olduğunu, tüm resmi ve dini bayramlarda çalışmasını sürdürdüğünü ancak alacakların kendisine ödenmediğini iddia etti.

Davacı; ortalama iki ayda bir Doğu Anadolu Bölgesi’nde bir ay süre ile görevlendirildiğini, ödenmesi gereken saha primlerinin sadece iki kez ödendiğini iddia etti. Kıdem tazminatı, fazla mesai alacağı, resmi ve dini bayram alacağı, hafta tatili alacağı ile saha prim alacağının tahsilini talep etti.

Çağrı Tasarım Kampanya

Davalı iddiaları reddetti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı her iki taraf da temyiz etti.
Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, resmi tatil günlerinde bir saat dahi yapılan çalışmanın karşılığında tam yevmiye ödenmesi gerektiği hatırlatıldı.

İlginizi Çekebilir!  Uzaktan çalışma, çalışanlar ve işverenler için neler getirecek?

MAHKEME: HESAPLAMANIN SAAT ÜZERİNDEN YAPILMASI HATALI

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“İş Kanunu’nun 47. maddesindeki açık düzenleme karşısında ulusal bayram genel tatillerde çalıştığı anlaşılan davacının çalıştığı her bir ulusal bayram genel tatil günü için ilave 1 yevmiyeye (aylık maktu ücret/30) daha hak kazandığı gözden kaçırılmıştır. Hesaplamanın çalışılan saat üzerinden yapılması hatalıdır. İşçi ulusal bayram-genel tatil günlerinde 1 saat dahi çalışsa tam yevmiyeye hak kazanır. Hüküm altına alınan alacakların net mi yoksa brüt mü olduğunun hükümde belirtilmemesinin infazda tereddüte yol açacağı düşünülmemesi de hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + eleven =

Önceki Yayın
İzmir’de asbestli ‘ölüm gemisi’ için ortak mücadele 2

İzmir’de asbestli ‘ölüm gemisi’ için ortak mücadele

Sonraki Yayın
Akkuyu Nükleer Santrali’nde 500 işçi işten çıkarıldı 3

Akkuyu Nükleer Santrali’nde 500 işçi işten çıkarıldı

İlgili Yayınlar
Total
0
Share