Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

2024 Yılı İSG Sınav Takvimi

2024 Yılı İSG Sınav Takvimi
Tamircin Burada

2024 yılı İSG sınav takvimi açıklandı.  İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli adayları için 05 Mayıs 2024 tarihlerinde yapılacaktır.

2024 Yılı İSG Sınav Takvimi

05 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak 2024-İSG/1 Sınav Duruyusu;

2024-İSG/1 sınav başvuruları İSG-KATİP üzerinden alınacaktır. Adayların başvuru oluşturmadan önce aşağıdaki bilgileri dikkatle incelemeleri önem taşımaktadır. Bununla birlikte adayların 05 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak sınava katılabilmeleri için ÖSYM sınav takviminde belirtilen tarihler arasında ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile sınav giriş başvurularıı yapmaları gerekmektedir.

İlk defa eğitim alarak iş güvenliği uzmanı – işyeri hekimliği sınavına katılacaklar

İlk defa eğitim alarak anılan sınava katılacak iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi adayları için önemli tarihler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI-İŞYERİ HEKİMLİĞİ TEMEL EĞİTİMİ İÇİN TARİHLER
Eğitim Kurumlarının Program Giriş Tarihi En Geç 06 Şubat 2024 Saat 23:59
Eğitim Programı Başlangıç Tarihi En Geç 10 Şubat 2024
Teorik Eğitim (Uzaktan ve Örgün Eğitim) Bitiş Tarihi En Geç 10 Mart 2024
Uygulamalı Eğitim Bitiş Tarihi (Staj Yerinin Bildirilmesi ve Taraflarca Onaylanması Dahil) En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59
Program Bitiş Tarihi (Uzaktan, Örgün ve Uygulamalı Eğitimin Onaylanması Dahil) En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59

Uygulamalı eğitimin tamamlanması için staj yapılan işyerinin İSG-KATİP üzerinden bildirilmiş ve ilgili İSG profesyoneli ile staj yapılan işyerinin e-bildirge kullanıcısı tarafından en geç 15 Mart 2024 saat 23:59’a kadar onaylanmış olması gerekmektedir.

Adaylar, İSG-KATİP’te yer alan “Kişi/Kurum/Ekipman Kartı” > “Kişi Bilgileri” > “Kişi Kartı Bilgilerim” > “İSG Eğitim Bilgilerim” sekmesine tıklayarak katıldıkları eğitim programına ilişkin detayları (devamsızlık durumlarını, uygulamalı eğitimlerinin onaylanıp onaylanmadığı… vb.) görüntüleyebileceklerdir

Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan ve uygulamalı eğitimi belirtilen tarihe kadar onaylananlar) ÖSYM’ye bildirilecek olup bu adayların İSG-KATİP’ten HERHANGİ BİR BAŞVURU OLUŞTURMASINA VEYA EVRAK GÖNDERMESİNE GEREK BULUNMAMAKTADIR.

15 Mart 2024 tarihinden sonra eğitimlerini tamamlayan adaylar 05 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak sınava giremeyeceklerdir

İlk defa eğitim alarak diğer sağlık personeli sınavına katılacaklar

İlk defa eğitim alarak anılan sınava katılacak diğer sağlık personeli adayları için önemli tarihler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

DİĞER SAĞLIK PERSONELİ TEMEL EĞİTİMİ İÇİN TARİHLER
Eğitim Kurumlarının Program Giriş Tarihi En Geç 25 Şubat 2024 Saat 23:59
Eğitim Programı Başlangıç Tarihi En Geç 29 Şubat 2024
Program Bitiş Tarihi (Uzaktan ve Örgün Eğitim) En Geç 15 Mart 2024 Saat 23:59

DİKKAT ; Diğer Sağlık Personeli Temel Eğitimine katılacak adayların program katılımları öncesinde mezuniyet bilgilerini İSG-KATİP Kişi Kartı üzerinden kontrol etmeleri ve mezuniyet bilgilerinde eksiklik bulunan adayların Mezuniyet Belgesi Bildirimlerini en geç 23 Şubat 2024 Saat 18:00’e kadar İSG KATİP üzerinden eksiksiz şekilde yapmaları ve bildirimlerinin onaylandığını sistem üzerinden takip etmeleri önem arz etmektedir.

Adaylar İSG-KATİP’te yer alan “Sorgulama&Başvuru” sekmesine tıklayarak “Kişi Kartı”ndan eğitim programına ilişkin detayları (devamsızlık durumlarını vb.) görüntüleyebileceklerdir.

Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan) İSGKATİP’ten otomatik olarak çekilerek ÖSYM’ye bildirilecek olup bu adayların İSGKATİP’ten HERHANGİ BİR BAŞVURU OLUŞTURMASINA VEYA EVRAK
GÖNDERMESİNE GEREK BULUNMAMAKTADIR.

15 Mart 2024 tarihinden sonra eğitimlerini tamamlayan adaylar 05 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak sınava giremeyeceklerdir

Doğrudan İş Güvenliği Uzmanlığı – İşyeri Herkimliği sınav türürne katılacaklar

İlgili mevzuat kapsamında, yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almadan doğrudan sınava katılma hakkı olan adayların (üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlar, iş sağlığı veya iş sağlığı ve güvenliği bilim uzmanı unvanına sahip olan hekimler, iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlar, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde çalışanlar ile iş müfettişleri) İSG-KATİP’te yer alan “Süreç Yönetimi” > “Sınav Başvuruları” > “Yeni” sekmesine tıklayarak doğru kategoriden sınav başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Bu adayların, sınav başvurularını tamamlamaları için son tarih en geç 15 Mart 2024 saat 23:59’dur.

Adayların mezuniyet bilgileri YÖKSİS üzerinden çekilecek olup sınav başvurusu aşamasında evrak yüklenmesine gerek bulunmamaktadır. Bu sebeple, diploması YÖKSİS’te kayıtlı olmayan adayların başvuru öncesinde üniversiteleri ile iletişime geçerek diplomalarını YÖKSİS’e kaydettirmeleri gerekmektedir.

Sınav başvuruları, İSG-KATİP tarafından otomatik olarak değerlendirilecek olup seçilen kategoriye ilişkin şartları sağlayan adayların başvuru durumu “Başvuru Onaylandı” aşamasına gelecektir. Seçilen başvuruya ilişkin şartları sağlamayan adaylar süreci tamamlayamayacak olup sebebi hakkında İSG-KATİP’ten hata mesajı alacaklardır. Oluşturulan başvuruların doğru kategoriden seçilmesi ve başvurusunun tamamlanması önem arz etmektedir. Başvurunun tamamlanmaması halinde başvuru, program tarafından 48 saat sonra iptal edilecektir. Anılan tarih ve saatten sonra başvuru yapan/başvuru sürecini tamamlayan adayların başvuruları ancak bir sonraki sınav dönemi için dikkate alınacak olup mağduriyet yaşanmaması için adayların son başvuru tarihinden önce işlemlerini tamamlamaları önem arz etmektedir. Başvuru durumu “Başvuru Onaylandı” olan adayların isimleri ÖSYM’ye bildirilecektir.

Daha önceki sınavlara katılmaya hak kazanan adaylar

Doğrudan iş güvenliği uzmanlığı-işyeri hekimliği sınav türünde daha önceki sınavlara katılmaya hak kazanan adayların öncelikle İSG-KATİP’te yer alan “Süreç Yönetimi” > “Sınav Başvuruları” menüsünden durumlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. İlgili ekranda sınav başvuru durumu “Başvuru Onaylandı” şeklinde yer alan adayların bilgileri ÖSYM’ye bildirilecek olup bu adayların İSG-KATİP’ten HERHANGİ BİR BAŞVURU OLUŞTURMASINA VEYA EVRAK GÖNDERMESİNE GEREK BULUNMAMAKTADIR.

Yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında eğitim programlarına kaydolup daha önceki sınavlara katılmaya hak kazanan adayların öncelikle İSG-KATİP’te yer alan “Kişi/Kurum/Ekipman Kartı” > “Kişi Bilgileri” > “Kişi Kartı Bilgilerim” > “İSG Eğitim Bilgilerim” sekmesine tıklayarak katıldıkları eğitim programına ilişkin detayları (devamsızlık durumlarını, uygulamalı eğitimlerinin onaylanıp onaylanmadığı … vb.) görüntüleyebileceklerdir. Eğitimini başarıyla tamamlayan adayların bilgileri (devamsızlık süresini aşmayan ve uygulamalı eğitimi belirtilen tarihe kadar onaylananlar) ÖSYM’ye bildirilecek olup bu adayların İSG-KATİP’ten HERHANGİ BİR BAŞVURU OLUŞTURMASINA VEYA EVRAK GÖNDERMESİNE GEREK BULUNMAMAKTADIR.

 


İSG Sınavları Çıkmış Soruları

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Çıkmış Sorular

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Çıkmış Sorular

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Çıkmış Sorular

Diğer Sağlık Personeli Çıkmış Sorular

İşyeri Hekimliği Çıkmış Sorular

 

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla