Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Bağkur ve işçi emeklileri unutuldu!

Bağkur ve işçi emeklileri unutuldu!
Tamircin Burada

Arka arkaya gelen zamlar karşısında çaresiz kalan emeklilere ek zam sözü veren iktidar, sayıları 10 milyondan fazla işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine sadece geçmiş 6 aylık enflasyon kadar zam vererek adeta yok saydılar.

SSK ve Bağkur Emeklilerini yok saydılar!

Haber Buketi’nde yer alan habere göre, resmi gazetede yayınlanan düzenleme ile memurlara ve memur emeklilerine yüzde 5’lik zammın yanında 2.5 puanlık ilave zam yapan iktidar, işçi ve bağkur emeklilerini unuttu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) toplam 13 milyon 590 bin kişi emeklilik aylığı alıyor. Bu emekli ve emekli yakınlarının 8.5 milyondan fazlasını işçi emeklileri, 2.7 milyonunu esnaf ve çiftçi emeklileri, 2 milyon 377 binini de memur emeklileri ve yakınları oluşturuyor

Adalet Nerede?

Bu emeklilerden sadece memur emeklilerinin aylıklarına toplu sözleşmeyle zam yapılıyor. Memur sendikalarının memurlar için aldığı zam oranları memur emeklilerine de uygulanıyor.

Geri kalan 11 milyon 213 bin emekliye ise sadece TÜİK’in açıkladığı 6 aylık enflasyon kadar geriye dönük zam veriliyor. TÜİK’in enflasyonu gerçek hayat pahalılığını yansıtmadığı için de emeklilerin gelirleri her geçen gün eriyor, yaşam daha da zorlaşıyor.

Memur emeklilerine bu yılın ilk 6 ayı için enflasyondan bağımsız olarak yüzde 5 zam verilmişti. Bu zamma yüzde 2.5 daha ilave edildi ve oran yüzde 7.5’e çıkarıldı. Bu emeklilere ayrıca geçmiş 6 ayın yüzde 3’lük zammının yanı sıra yüzde 22.5 da enflasyonun farkı verildi.

Zamlarda Adaletsizlik

Geçen temmuzdan bu yılın ocak ayına kadar olan dönemde memur emeklilerine verilen zam yüzde 33 oldu. Memur emeklileri dışında kalan 11.2 milyon emekliye ise sadece geçmiş 6 aylık enflasyon kadar, yani yüzde 25.5 zam verildi. Arada 7.5 puanlık zam farkı oluştu

Zam sistemindeki adaletsizlik yüzünden örneğin temmuzda 5 bin lira aylık alan memur emeklisi Ahmet Bey’in aylığına enflasyon kaybı hariç 1 Ocak’tan itibaren 375 lira ek zam yapıldı ve aylığı 5 bin 375 liraya çıktı. Bu zammın 250 lirası toplu sözleşmeden, 125 lirası da ek zamdan geldi. 5 bin lira aylık alan işçi emeklisi Mehmet Bey ise ocak ayında enflasyon kaybı dışında 375 lirayı alamadığı için reel aylığı yine 5 bin lirada kaldı.

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla