Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Bartın’daki Maden Faciasını İnceleyen Bilirkişi Heyeti: ‘İhmal Var’ Dedi

Bartın’daki Maden Faciasını İnceleyen Bilirkişi Heyeti: ‘İhmal Var’ Dedi
Tamircin Burada

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait maden ocağında meydana gelen patlamada  41 işçi yaşamını yitirmişti. Olaya ilişkin başlatılan adli soruşturmada, görevli savcı sayısı 6’ya çıkarıldı. Madende incelemede bulunan bilirkişi heyetinden Bartın Baro Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, ‘Bizim genel olarak izlenimimiz ve tespitlerimiz burada olayın bir ihmal olduğu ve yakın bir zamanda bilirkişilerin ön raporları doğrultusunda sorumluların tespit edilip adalet önünde hesap vereceklerini düşünmekteyiz’ dedi.

Bartın’daki Maden Faciasını İnceleyen Bilirkişi Heyeti: ‘İhmal Var’ Dedi

Bartın’daki Maden Faciasını İnceleyen Bilirkişi Heyeti: 'İhmal Var' Dedi 1

Amasra’daki maden ocağında meydana gelen patlamada, 41 işçi yaşamını yitirirken, 11 işçi de yaralanmıştı. Maden ocağında yaşanan grizu faciası sonrasında başlatılan soruşturma sonrasında bilirkişi heyeti ocağın bulunduğu alanlarda incelemede bulundu. Akşam saatlerinde biten çalışmalardan sonra heyette bulunan Bartın Baro Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, açıklamada bulundu.

Parlatır, “Maden faciamıza ilişkin yaklaşık 6,5 saat süren keşfimize Bartın Cumhuriyet Başsavcısının bizzat katılımıyla 3 savcı, yönetim kurulu üyesi ve avukat arkadaşlarla burada bulunup tamamladık. Daha önceden dijital materyallere el konmuştu. Bugün yapılan keşifte gerek idari personel gerekse teçhizatlar yönünden bilirkişiler yerinde inceleme yapmış bulunmaktadır. Madende hala can güvenliği sağlanamadığı için madenin içine giriş mümkün olmamıştır. Bizim genel olarak izlenimimiz ve tespitlerimiz burada olayın bir ihmal olduğu ve yakın bir zamanda bilirkişilerin ön raporları doğrultusunda sorumluların tespit edilip adalet önünde hesap vereceklerini düşünmekteyiz” dedi.

‘Adalet önünde hesap vereceklerini düşünmekteyiz’

Bartın’daki Maden Faciasını İnceleyen Bilirkişi Heyeti: 'İhmal Var' Dedi 2

Savcılığın şu aşamada görüş bildirmesinin mümkün olmadığını söyleyen Parlatır, “Avukat arkadaşlarla kendi içimizde yaptığımız tespitler ve gözlemlere dayalı olarak birtakım bulgulara ulaştık. Fakat soruşturmanın sıhhati açısından kamuoyu ile paylaşılması mümkün değildir. Çok yakın bir zamanda sorumluların, şüphelilerin tespit edilip yargı önünde hesap vereceğinden buradan sizlerle paylaşabiliriz” diye konuştu.

Delillerin karartılması düşüncesinin yanlış bir düşünce olduğunu düşündüğünü ifade eden Parlatır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

*Sensörler sağlıklı bir şekilde gaz ölçümünün yapılamadığı belirtildiği için maden ocağına girilemedi. Ancak maden ocağına girilememesi, delilleri karartılması gibi bir düşünce oluşamaz.

*En başından beri şehit olan madencilerimizin bile üzerindeki GPRS ile nerede olduğu bulunan ve bilinen bir nokta olduğu için madene girilememesi soruşturmanın sıhhati bakımından herhangi bir şekilde yanlış anlaşılacak nokta değildir.


Resmi tatil izni başka günle değiştirilemeyecek


 

*Delillerin karartılması düşüncesinin yanlış bir düşünce olduğunu düşünmekteyim. Önemli olan dijital materyaller üzerinde bilirkişi incelemesiydi, bugün sahada bilirkişi incelemesi yapıldı.

*Ön rapor sonucunda da burada ihmal olduğunu düşündüğümüz için soruşturmanın tamamlanıp kamu davası açılacağını düşünmekteyiz.

‘Mağdur ailelerin avukatı olarak sonuna kadar takipçisi olacağız’

Bartın’daki Maden Faciasını İnceleyen Bilirkişi Heyeti: 'İhmal Var' Dedi 3

Mağdur ailelerin avukatlarından Mürsel Önder ise şunları söyledi;

*Bugün farklı meslek disiplinlerinden 7 kişilik bilirkişi heyeti vardı. Bugün idari binada, haritalar üzerinde, gaz izleme ve ölçüm sensörleriyle ilgili geçmiş ve güncel incelemeler yapıldı.

*Madene inecektik fakat güvenli olmadığı için inilemedi. Keşif işlemlerine son verildi. Mağdur ailelerin avukatları olarak çok ciddi sorumluluklar, alt düzeydeki yöneticilerden, Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesesi, TTKnın yönetici kadroları ve Enerji Bakanlığının çeşitli yönetim kademelerindeki kişilerin sorumluluklarının, ihmallerinin olduğunu ayrıca kasta varan davranışların olduğunu düşünüyoruz.

*Şu an itibariyle ifadesi alınmış bir şüpheli yok. Gözaltına alınmış veya tutuklanmış olan kimse yok. Bir an önce savcılığın sorumluluğu olduğu düşünülen herkesin buradan el çektirilerek kendileriyle ilgili olarak tutuklama tedbiri başta olmak üzere tüm tedbirlerin alınmasını istiyoruz.

*Acılı ailelerin yaşadıkları trajediyi, sıkıntıyı bu işlemlerin yapılmamış olması her geçen gün artırmaktadır. O anlamda da bugün sonlandırılmış keşifler sonrasında savcılıktan şüphelilerin ifadesinin alınıp gerekli işlemlerin yapılmasını öneriyor ve bekliyoruz.

*Mağdur ailelerin avukatı olarak sonuna kadar takipçisi olacağız. Sorumlu olan herkesten hesabı sorulana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla