Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Çıraklık yapan 14 yaşındaki çocuk işçiyi demir copla dövdü!

Çıraklık yapan 14 yaşındaki çocuk işçiyi demir copla dövdü!
Tamircin Burada

Lise öğrencisi E.K., 4 Kasım günü, harçlığını çıkartmak için 2 haftadır çalıştığı berberde müşterinin favori ve ensesini eğri kestiği için ustası Z.B.G., tarafından demir copla dövüldü.

Ailesini arayarak durumu anlatan E.K., annesi S.Ö. ile birlikte hastaneye giderek darp raporu aldı. Aile, Z.B.G., hakkında polise şikayetçi oldu.

Yaşadıklarını anlatan 14 yaşındaki çocuk işçi E.K., “Müşterinin sakal tıraşını yaptım. Sonra ‘saç tıraşına geç’ dedi. Saç tıraşını yanlış yapınca demir copla vurdu. Daha önce sürekli enseme ve yanağıma tokat atıyordu, bacaklarıma vuruyordu. Temizlikte bir yeri unuttuğumda sürekli kızıyordu. Tokat atıp, dövüyordu. Sürekli küfür ve hakaret ediyordu” dedi.

‘SENİ KOMALIK EDENE KADAR DÖVERİM’

Daha önce hiç tıraş yapmadığı halde olay günü ustasının kendisini bir müşterinin saçını ve sakalını kesmeye zorladığını söyleyen E.K., şöyle konuştu:

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

E.K.’nin olay günü işte olan annesi S.Ö., “Ben işte olduğum sırada oğlum telefonla aradı ‘Ustam beni copla dövdü’ dedi. İş çıkışı oğlumun çalıştığı berbere gidip ne olduğunu sordum. Bana oğlumun her gelen müşteriden bahşiş istediğini, yanlış tıraş yaptığını söyledi. ‘2 haftadır çalışan bir çocuk nasıl tıraş yapar’ dedim. Ben çocuğumun cebini kontrol ederdim 5 liradan başka parası olmazdı. Ben ‘çocuğumun darp raporunu alacağım bu işin peşini bırakmayacağım’ dedim. Çocuğumu hastaneye götürüp darp raporu aldık. Sonra da polise gidip şikayetçi olduk. Ben el kaldırmaya kıyamazken, başkası benim çocuğumu böyle dövmesi benim çok gücüme gitti. Ne ceza alacaksa en büyüğünü istiyorum. Bu adam yanında çalıştırdığı çocuklara böyle yapıyorsa, bu kişinin engellenmesini istiyorum” diye konuştu.

Ailenin şikayetinin ardından polis ekiplerinin, berber Z.B.G., hakkında ‘kasten yaralama’ suçundan soruşturma başlattığı öğrenildi.

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla