Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Dünya Sağlık Örgütü: Uzun çalışma saatleri öldürüyor

ILO 77 Nolu Gençlerin Tıbbi Muayenesi Sanayi Sözleşmesi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), uzun çalışma saatleri yüzünden dünyada her yıl 745 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Online İSg Eğitimi

WHO ve Uuslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından bu konuda yapılan ilk küresel araştırma, 2016 yılında yüz binlerce kişinin uzun çalışma saatlerinin yol açtığı inme, kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi nedenlerle yaşamını yitirdiğini ortaya koydu.

Uzun çalışma saatleri öldürüyor

Yapılan araştırma uzun çalışma saatlerinin özellikle Güney Doğu Asya ve Batı Pasifik bölgelerinde yaşayan insanlar arasında en fazla can kaybına yol açtığını da gösterdi.

WHO yetkilileri, bu durumun Kovid-19 salgını koşullarında daha da kötüleşmiş olabileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir!  Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü: Hak ve özgürlükler 20 yıldır geriye gidiyor

Araştırmanın korkutan bulguları

Araştırma, haftada en az 55 saat çalışan birinin, 35-40 saat çalışan birine göre felç geçirme riskinin yüzde 35, kalp hastalıkları riskinin de yüzde 17 arttığını ortaya koydu.

Çağrı Tasarım Kampanya

Araştırmatya göre uzun çalışma saatleri nedeniyle ölenlerin dörtte üçüne yakını, orta yaş ve üzeri erkekler olduğunu da gösterdi.

Dikkat çekilen bir başka nokta ise bu ölümlerin uzun saatler çalışılan dönemlerde değil yaşamın daha sonraki yıllarında, bazen onlarca yıl sonra meydana gelmesi.


  • Uzun çalışma saatleri ‘felç riskini’ artırıyor
  • Çalışma saatleri en uzun ülkeler
  • Japonya’da çok çalışmaya bağlı ölümler artıyor

Pandeminin etkisi

Araştırma aslında pandemi dönemini kapsamıyor. Ancak WHO yetkilileri, evden çalışma ve ekonomideki yavaşlamanın pandemi döneminde uzun çalışma saatlerine bağlı sağlık risklerini artırmış olabileceğini düşünüyor.

İlginizi Çekebilir!  Aliağa'da asbestli gemiye karşı miting yapıldı: "Verilen izinler iptal edilsin"

WHO yetkilisi Frank Pega, “Ülkeler kapanma önlemleri ilan ettiği zaman, çalışma saatlerinin ortalama yüzde 10 civarında yükseldiğine ilişkin veriler var” diye konuştu.

Araştırma, uzun saatler çalışmanın işle bağlantılı hastalıkların hemen hemen üçte birini, yani en büyük meslek hastalığı sebebi grubunu oluşturduğunu gösteriyor.

WHO, işverenlerin bundan böyle çalışanlarıyla ilgili mesleki sağlık sorunlarını değerlendirirken bu bulguları dikkate almasını önerdi.

Frank Pega, “Çalışma saatlerini sınırlamak çalışanların sağlığı için faydalı olduğu kadar, verimliliği artırdığı da biliniyor” dedi.

Pega, “Ekonomik kriz döneminde çalışma saatlerini artırmamak bu bakımdan gerçekten akıllıca bir tercih olacaktır” diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Buketi

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − two =

Önceki Yayın
Iğdır'da iş cinayeti: Beton mikserine sıkışan işçi hayatını kaybetti

Iğdır'da iş cinayeti: Beton mikserine sıkışan işçi hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
Şanlıurfa'da iş cinayeti: İşçi elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti 1

Şanlıurfa'da iş cinayeti: İşçi elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

İlgili Yayınlar
Total
1
Share