İş Güvenliği Uzmanlarının anlamadığı 5 şey

Neden yargılandıklarını anlamıyorlar!

Bir meslek düşünün insanlara yardım etmeyi kendisine amaç edinmiş. İş yerlerinde hiç kimsenin ölmemesini hatta en ufak şekilde yaralanmasını bile istemeyen bir meslek. Bu mesleğin adı da iş güvenliği uzmanı olsun. Bu mesleği yaptığınızı hayal edin. İş yerine gidiyorsunuz iş yerinde var olan veya meydana gelebilecek tüm tehlike ve riskleri işverene iletiyorsunuz. Eğer önlem almazsanız çalışanlarınız veya siz zarar görebilirsiniz diyorsunuz. İşveren de bu konuda önlem almıyor ve çalışan zarar görüyor. Siz güvenli olanı önerdiğiniz halde hem mahkemelerde hem de ön yargıda yargılanıyorsunuz. Anlamak ne mümkün!

Batı Anadolu’nun dağlık bölgelerinde, bir efenin emrindeki yiğitlere verilen ad

İşverenler iş güvenliği uzmanını masraf çıkaran personel olarak görmesi

 

İş güvenliği uzmanları işyerinde kaza olmaması için önerilerde bulunur. Bazen de işletmenin güvenliğini sağlamak için öneride bulunur. İş güvenliği önlemlerinin ödemekten yani kaza olması durumundan daha az maliyetli olduğu aşikardır. Ancak işyerlerinde iş güvenliği konusunun hep maliyet ile anılmasını anlayamıyorlar! İş güvenliğinin cüzdan değil vicdan borcu olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir.

Önlemleri iş güvenliği uzmanlarının alması gerektiğinin sanılması

İş yerinde güvensiz durum ve davranışlar kaza olasılığına karşı giderilmelidir. Peki kim giderecek bu uygunsuzlukları?    Bir atasözü vardır; “ Yüzük kimde ise Süleyman odur! İş güvenliği uzmanları rehber ve danışman sıfatıyla iş yerlerinde çalışırlar. Bir iş güveliği uzmanı önlemlerin alınması görüş bildirir. Ancak önlemleri işveren alır. Çünkü yüzük ondadır J

 

 

Çalışanları korumak için çalıştıkları halde olumsuz tepki verilmesi

Çalışma alanında güvensiz davranışlar gerçekleşebiliyor. Bunları bazen yöneticiler bazen de iş güvenliği uzmanları ikaz edebiliyor veya bilgilendirme konuşması yapıyor. İş güvenliği ilkelerine uymayan davranışları sergileyen çalışanlar bu konuda bilgilendirmek isteyen iş güvenliği uzmanına olumsuz tepkiler verebiliyor. İş güvenliği uzmanları bunun nedenini anlamıyor! Bonus; Birisi geldi ayakkabı bağcıklarınız çözülmüş dikkat edin veya cüzdanınızı düşürmüşsünüz dikkat edin dedi. Ona olumsuz tepki gösterir misiniz? Dikkat edin hayatınız yere düşmesin diye size bir şeyler anlatmak isteyen birileri olabilir.

 

İş güvenliği uzmanının seçim yapmak zorunda bırakılması

 

Hayatımızda birçok tehlike ile karşı karşıyayız.  Bu tehlikelerin bazılarını önemseriz önlem alırız. Bazılarını da önemsemez başımıza iş alırız. Yani kaza olur. Bu olaylar bizim şahsi seçimlerimiz ile yani kabul edilebilir risk seviyemiz ile ilgilidir. İş yerinde alınan önlemlerin yetersizliğinden veya eksik alınan bir iş elbisesinin veya kişisel koruyucu malzemenin kimlere dağıtılıp dağıtılmayacağına iş güvenliği uzmanı karar vermez. İş güvenliği uzmanı herkesin iş elbisesi giymesini veya kişisel koruyucu donanım kullanmasını tavsiye eder eksik malzeme için seçim yapmak zorunda bırakılmaz.

 

5
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 17 Average: 4.6]

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

3 Yorum

  1. A.A.Efler Mayıs 17, 2019
    • KARACA Mayıs 22, 2019
  2. Okan Beytepe Mayıs 20, 2019

Soru Sorun / Cevap Yazın