Güvensiz KKD Ürünleri Nelerdir?

Mevzuatımızda belirlenen risklerin toplu koruma tedbirleriyle önlenemediği veya alınan teknik önlemlere rağmen istenilen düzeye indirilemediği hâllerde kişisel koruyucu donanımlar kullanılmalıdır. Tedbirler hiyerarşisinin son halkası kişisel koruyucu donanım olmakla birlikte bu kişisel koruyucu donanımların diğer tedbirlere göre daha önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Keza, iş kazası sonucu yaralanma ve meslek hastalıkları ile kişi arasındaki son bariyer kişisel koruyucu donanım olup bundan öte başka bir tedbir bulunmamaktadır.

Güvensiz KKD Ürünleri Nelerdir?

Bakanlıkça güvensizliği tespit edilen ürünlere ilişkin liste Bakanlık internet sitesinde yayınlanmaktadır. BURADAN ya da şikayette bulunmak için BURADAN ulaşabilirsiniz. Bu şikayet ve ihbar hattı kişisel koruyucu donanımlar için kullanılmaktadır. İşyeri ve çalışma ortamı ile ilgili şikayetlerinizi “Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170″e doğrudan da bildirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  İnşaat Sektöründe Risk ve Tehlikeler

Güvensiz Ürünlere Yaptırımlar

Mevzuata uygun olmayan ürünlerin insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan, bitki yaşamı ve çevreye bir tehdit oluşturmaması koşuluyla uygunsuzluğun düzeltilebilir olduğu durumlarda düzeltici tedbirler alınır. Bu tedbirlere uymayan üreticiye idari para cezası uygulanır. Ürünün teknik düzenlemesine uygunluğu belgelenmiş olsa bile ürünün güvenli olmadığının tespiti hâlinde ise;
• Ürünün piyasaya arzı yasaklanır,
• Ürün piyasada ise toplatılır,
• Güvenli hale getirilmeyen veya getirilmesi mümkün olmayan ürünün taşıdığı risklere göre kısmen veya tamamen bertaraf edilmesi sağlanır.

Güvensiz KKD ürünü nasıl anlaşılır?

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği’ne uygun olmayan ürünün güvenliği şüphelidir. Ambalajının yırtık ve özensiz olup olmadığına dikkat edilmelidir. CE işaretinin yönetmelikte belirtilen şekilde işaretlenip işaretlenmediği, Türkçe kullanım kılavuzunun bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Ürünün güvenliği ile ilgili şüpheleriniz varsa bize ya da Bakanlık internet sayfasında bulunan şikâyet ve ihbar bölümünden ve iletişim bilgileri bölümünde verilen adres ve telefonlara ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  Toplumsal bir sorun: Emeklilikte Yaşa Takılanlar
Hz. Muhammed’i tanımış olan Müslümanlara verilen isim
Güvensiz KKD Ürünleri Nelerdir? 2

Sahabe / Ashab

Daha Fazla Detay

KKD Nasıl Seçilir?

Neden İş Güvenliği ekibi olarak KKD’ye özel önem vermekteyiz. KKD ile ilgili özel komisyon oluşturan NİG ekibi, kapsamlı araştırmalar yapmakta, bu doğrultuda hazırladığı çalışmaları sizlerle paylaşmaktadır. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar NASIL SEÇİLİR? kategorisi altında paylaşılarak, KKD kullanımı ve seçimi ile ilgili yayınlarımıza daha kolay bir şekilde ulaşılabilecektir.

 

5
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 23 Average: 5]

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

17 Yorum

 1. mithaterdem Eylül 17, 2019
 2. Sinan Cihangir Eylül 18, 2019
  • aaefler Eylül 21, 2019
  • ALLENTEK Eylül 23, 2019
 3. İbrahim Özen Eylül 18, 2019
 4. aeinal06 Eylül 19, 2019
 5. 67_URL_67 Eylül 25, 2019
  • Hüseyin Akay Ekim 5, 2019
  • Hakan Karacan Ekim 6, 2019
   • hgenc67 Ekim 6, 2019
  • NB-coskun Ekim 11, 2019
 6. Hande S.okur Ekim 15, 2019
 7. Coşkun Aktan Ekim 17, 2019
 8. sonergulenyuz Ekim 18, 2019
 9. Sinan Y Ekim 24, 2019
  • Hüseyin Akay Aralık 3, 2019
 10. Bekir Tunç Aralık 17, 2019

Soru Sorun / Cevap Yazın