Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

İstanbul’da akaryakıt tankeri patladı: 2 işçi yaşamını yitirdi

İstanbul’da akaryakıt tankeri patladı: 2 işçi yaşamını yitirdi
Tamircin Burada

İstanbul’un Ataşehir ilçesi Ferhatpaşa Mahallesi Samandıra Caddesi’ndeki dinlenme tesisinde bulunan, depo olarak kullanılan akaryakıt tankerinde 4 kişilik ekibin yaptığı tamir ve kesim işlemleri sırasında patlama oldu. Patlama sonrası yangın da çıktı.

Akaryakıt tankeri patladı: 2 işçi yaşamını yitirdi

İhbar üzerine bölgeye 112 Acil Sağlık, itfaiye, polis ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Tamir ekibinde yer alan Selçuk B.’nin cansız bedeni, patlamanın ardından tankerin 3 metre ilerisinde sağlık ekiplerince bulundu.

Yaralanan 3 kişi ise yapılan ilk müdahalelerinin ardından çevredeki hastanelere kaldırıldı.

İstanbul'da akaryakıt tankeri patladı: 2 işçi yaşamını yitirdi

Durumu ağır olan Şemsettin B. de tedavi gördüğü hastanede kurtarılamadı. Hafif yaralanan 2 kişiye ayakta müdahalede bulunuldu.

Ataşehir İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangının ardından çevrede güvenlik önlemleri alındı.

İstanbul'da akaryakıt tankeri patladı: 2 işçi yaşamını yitirdi

Ekiplerin bölgede yaptıkları incelemede, 4 kişilik tamir ekibinin bir araçla saat 10.03’te, 34 AZ 2326 plakalı, üzerinde “tehlikeli madde (asfalt)” yazılı boş tankerin yanına geldiği belirlendi.

Saat 10.52’de tanker tamir edildiği ve kesildiği sırada patlamanın meydana geldiği ve alevlerin yükseldiği tespit edildi.

Çevredeki güvenlik kamerasınca kaydedilen görüntülerde, tamir ve kesim işlemleri yapılan tankerdeki patlama anı ve yangını görenlerin bölgeye koşması yer alıyor.

İstanbul’da Yaşanan İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları

İstanbul ve çevresinde resmi iş sağlığı ve güvenliği kayıtlara göre 2013’den bu yana 870.356 iş kazası, 2.513 iş cinayeti yaşanmış, 1675 kişiye meslek hastalığı tanısı konmuştur. 2022 yılında iş kazası geçiren kişi sayısı 130.814 olmuş, kayıp gün sayısı ise 815.280 olarak kayıtlara girmiştir. Bununla birlikte 2022 yılında 5’i kadın 246 kişi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirmiştir. Yine 2022 yılında 238 kişiye meslek hastalığı tanısı konmuştur.

istanbul iş güvenliği analizi

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla