Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Maaşı düşürülen işçi tazminat alabilir mi?

Prof. Dr. Cem Kılıç, canlı yayında çalışma hayatına ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. Cem Kılıç’a yöneltilen sorular ve yanıtlar şu …
Maaşı düşürülen işçi tazminat alabilir mi? 1

Prof. Dr. Cem Kılıç, canlı yayında çalışma hayatına ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. Cem Kılıç’a yöneltilen sorular ve yanıtlar şu şekilde:

Çağrı Tasarım Kampanya

– Merhaba özel bir firmada çalışıyorum, maaşım yüzde 40 düşürüldü. Ya çalış ya da ayrıl denildi. Bu konu hakkında ne yapabilirim?

İş yerinden böyle söylenmesi bir şey ifade etmiyor. Ücrette düşüş olabilir mi, olabilir. Ancak bunun için çalışanın yazılı onay vermesi gerekli. Vermezse iş koşullarında esaslı değişiklik adını verdiğimiz durum ortaya çıkar. Çalışan iş yerinden bu durumda ayrılabilir. Ama bu durumda kıdem tazminatını da hak ederek çıkabilir. Bu durum tazminata neden olur.

İlginizi Çekebilir!  Ankara'ya iş sağlığı ve güvenliği özel birimi

– Asgari ücret ne olur?

Bir tahminde bulunmak gerekirse… Son 3-4 yıla bakıldığında fiyat artışları üzerinde bir seviyede artış görüyoruz. Enflasyon rakamları dikkate alınacaktır. Aralık ayında görüşmeler başlıyor. 2-3 tur devam ediyor. Enflasyon ve üzerinde bir artışı bekliyorum.

Maaşı düşürülen işçi tazminat alabilir mi?

– Sigorta girişim 2000, şu anda 6952 günüm var. 1978 doğumluyum. İşyerinden ne zaman kıdem tazminatını alıp ayılabilirim?

Yaklaşık 48 gün daha sigortalı olarak çalıştığı takdirde, yani prim gününü 7000’e tamamlarsa SGK’dan alacağı belgeyi iş yerine teslim ettiğinde kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Emeklilik için 60 yaşını doldurmuş olmalı.

İlginizi Çekebilir!  İş kazalarında ‘hesap’ değişti

– Eşim 8 yıldır malulen emekli ve ben de ev hanımıyım, çocuğum yok. EYT yasasını bekliyorum. Benim eşten dolayı maaş alma hakkım var mı?

Eşten dolayı maaş alma gibi bir durum yok. Eşi üzerinden sağlık yardımı alabilir ama aylık alamaz. Sağlık yardımını elde etmiş olur. Sigortalılarımız yaşı beklerken yakınlarından dolayı sağlık imkanından yararlanamıyorlar. Genel sağlık sigortası primi ödemelerini tavsiye ediyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − six =

Önceki Yayın
İzmir'de iş cinayeti: İnşaatın 4. katından düşen Osman Güler hayatını kaybetti 2

İzmir'de iş cinayeti: İnşaatın 4. katından düşen Osman Güler hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
Mesai saatinde işveren adıyla özel iş yapan işçi tazminatsız kovuldu 3

Mesai saatinde işveren adıyla özel iş yapan işçi tazminatsız kovuldu

İlgili Yayınlar
Total
0
Share