Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Mesai saatinde işveren adıyla özel iş yapan işçi tazminatsız kovuldu

Kimi şirketlerde ve iş alanlarında zaman zaman rastlanan marka ismiyle özel iş hazırlama durumu, Yargıtay’a taşındı. Bursa’da özel bir …
Mesai saatinde işveren adıyla özel iş yapan işçi tazminatsız kovuldu 1

Kimi şirketlerde ve iş alanlarında zaman zaman rastlanan marka ismiyle özel iş hazırlama durumu, Yargıtay’a taşındı.

Çağrı Tasarım Kampanya

Bursa’da özel bir şirkette satın alma sorumlusu olarak çalışan genç, mesai saatleri içerisinde özel iş aldı.

Kendi adına ticaret yaptığı iddiasıyla tazminatsız kovulan genç, İş Mahkemesi’nin kapısını çaldı.

TİCARET YAPTIĞINI KABUL ETMEDİ

Satın almacı görevini yapan genç, işten çıkarılmadan önce zorunlu olarak izne gönderildiğini, izin bitimi sonrasında iş akdine son verildiğini, ne kendi ad ve hesabına ne de davalı şirket ismini kullanarak, kendi nam ve hesabına ticaret yapmadığını öne sürdü.

ALACAKLARINI TALEP ETTİ

Hiçbir surette işverenin güvenini kötüye kullanmadığını, doğruluğa ve bağlılığa uymayan bir davranışının da bulunmadığını iddia ederek; kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, hafta tatili ücreti, fazla mesai ücreti, genel tatil ücreti ve asgari geçim indirimi alacaklarının faiziyle birlikte davalıdan tahsilini, talep etti.

İlginizi Çekebilir!  Hugo Boss fabrikasında 17 yıllık çalışan mobbing yüzünden tazminatsız kovuldu

ŞİRKETİN İZNİ DIŞINDA İŞ YAPAMAYACAĞI SÖYLENDİ

Davalı işveren ise şirketin izni dışında başka bir iş yapamayacağını, başka bir işyerinde çalışamayacağını, müşterilerden borç alamayacağını, menfaat temin edemeyeceğini, ayni ve maddi yarar sağlayamayacağını iddia etti.

İŞİN FESHİ GEÇERLİ GÖRÜLDÜ

Davacının bu düzenlemelere aykırı davrandığını, işçinin işverene karşı sadakat, doğruluk ve özenle iş görme borcu olup, davacı tarafından bunun açıkça ihlal edildiğini, davacının fazla mesai dahil tüm ödemeleri yazılı delil ile sabit olduğunu, dile getirdi.

Mahkeme; davalı işverence yapılan feshin geçerli nedene dayalı fesih olduğu, bu nedenle davacının kıdem ihbar tazminatlarına hak kazandığı ve ödenmeyen ücret alacakları da bulunduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verdi.

DAVA YARGITAY’A GİTTİ

Davalı işveren kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, İş Mahkemesi kararını yerinde buldu. Davalı bu kez kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

İŞVEREN HAKLI BULUNDU

İlginizi Çekebilir!  Gemi adamları iaşe bedeli 80 lira oldu

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, çalıştığı işyerinde işverenin adını kullanarak kendi nam ve hesabına ticaret yapan işçiyi haksız buldu.

Kararda şöyle denildi:

“Yapılan incelemede davacının işveren adına avokado satın aldığı, başka bir firmaya satış yaptığı ve ödemenin işveren tarafından yapılacağını söylediği, ancak kendi hesabından 22 gün sonra ödeme yaptığı anlaşılmaktadır. Bu olaydan sonra davacının kendi hesabına ticaret yaptığı başka kişiler olup olmadığının araştırıldığı ve davacının zaman zaman kendi hesabına ticaret yaptığının tespit edildiği sabittir. Davacının sabit olan bu eylemi; hem taraflar arasında geçerli olan iş sözleşmesi hükümlerine, hem işyeri yönetmeliği hükümlerine, hem de işçinin sadakat borcuna aykırılık teşkil etmektedir. Açıklanan nedenle, davalı işverence yapılan fesih işlemi haklı nedene dayandığından kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine, yazılı şekilde kabulü hatalıdır. Temyiz olunan İş Mahkemesi kararının ve bu karara karşı istinaf başvurusunu esastan reddeden bölge adliye mahkemesi kararının bozularak ortadan kaldırılmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − four =

Önceki Yayın
Maaşı düşürülen işçi tazminat alabilir mi? 2

Maaşı düşürülen işçi tazminat alabilir mi?

Sonraki Yayın
Bursa'da patlama yaşanan kimya fabrikasının fabrika müdürü tutuklandı 3

Bursa'da patlama yaşanan kimya fabrikasının fabrika müdürü tutuklandı

İlgili Yayınlar
Total
2
Share