Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Rönesans Holding’te ücretini alamayan inşaat işçileri eyleme başladı

Rönesans Holding ve taşeron firma TUSEM’in Malatya ve Elazığ’da yapılan TOKİ konutlarının şantiyesinde çalışan ve 7 aylık ücretlerini alamayarak …
Rönesans Holding'te ücretini alamayan inşaat işçileri eyleme başladı 1

Rönesans Holding ve taşeron firma TUSEM’in Malatya ve Elazığ’da yapılan TOKİ konutlarının şantiyesinde çalışan ve 7 aylık ücretlerini alamayarak ücretsiz izne çıkarıldıklarını söyleyen 15 inşaat işçisi, Diyarbakır’dan İstanbul’a gelerek eylem başlattı.

Online İSg Eğitimi

İnşaat İşçileri Sendikası üyesi işçiler, eylemlerini; alamadıkları ücret, asgari geçim indirimi ve ihbar tazminatlarını alana kadar sürdüreceklerini söyledi.

Kartal’da Rönesans Holding’e ait Piazza AVM’nin önündeki eylemlerinin 3. günündeki işçilerden, Mehmet Çakar, şunları söyledi:

‘7 AY BOŞ KALDIK, PARAMIZ GELMEDİ’

“Malatya TOKİ şantiyesinde çalışıyordum. Biz oradaki ödeneğimizi alamadık. Sonra Malatya, oradan da bizi Elazığ şantiyesine yolladılar. Üç ay kadar orada çalıştık. Orada da aynı sıkıntılar çıktı ve ana firma devreye girdi. Ana firma kendi üzerine aldı alacaklarımızı. Baktık ki ana firma da sadece asgarileri ödedi, formen arkadaşlarımızın normal maaşını da ödemedi, formendir diye. AGİ’lerimizi (asgari geçim indirimi) de ödemediler, tazminatımızı da alamadık. Birkaç gün eylem yaptık oradan da bir şey çıkmadı. Ücretsiz izne gönderildik, çağıracaklar paramızı ödeyecekler diye bekledik. 7 ay boyunca boş kaldık, paramız gelmedi. Diyarbakır’dan geldik. Üç gündür burada Rönesans şantiyesinin önünde oturuyoruz, eylemimizi sürdürüyoruz. Arkadaşlarla birlikte paramızı alıncaya dek oturacağız.”

İlginizi Çekebilir!  Danıştay’dan Soma kararı: Kamu görevlileri hesap verecek

‘HİÇBİR HAKKIMIZI SİZE BIRAKMAYACAĞIZ’

İşçi Remzi Gümüş ise şöyle konuştu:

Çağrı Tasarım Kampanya

“Yaklaşık 9 ay çalıştık. Son 4 ay bizim paramızı ödemediler. Ha bugün ha yarın diyerek ücretsiz izne yolladılar. Ücretsiz izne gittikten sonra bunu fırsat buldular ve direkt çıkışımızı verdiler. Hiçbir para alamadık. 7 aydır bekliyoruz. Son çareyi burada bulduk. Kartal’da Rönesans ofisleri önünde direniyoruz. Alana kadar da gitmiyoruz.”

İlginizi Çekebilir!  İnşaattan düşen demir ustası yaralandı

“Üç kuruşumuza göz diken Rönesans patronları bilsinler ki hiçbir hakkımızı size bırakmayacağız. Bizim haklarımız ödenmediği takdirde bu binanın etrafında Rönesans Holding’in önünde direnişimizi sürdüreceğiz. Bu AVM önünde çadır kuracağız 7/24 burada yatacağız. Haklarımızı alacağız. Haklarımızı almadan şuradan şuraya gitmeyeceğiz.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =

Önceki Yayın
Çalışanlara PCR testi zorunlu mu? 2

Çalışanlara PCR testi zorunlu mu?

Sonraki Yayın
A101 çalışanlarından mobbing iddiası: "Zorla ödetiliyor" 3

A101 çalışanlarından mobbing iddiası: "Zorla ödetiliyor"

İlgili Yayınlar
Total
0
Share