Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Şanlıurfa’da Özak Tekstil işçilerine coplu müdahalede 22 gözaltı

Şanlıurfa’da Özak Tekstil işçilerine coplu müdahalede 22 gözaltı
Tamircin Burada

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Özak Tekstil’de yetkili olan Öz İplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’de örgütlenmeye başlayan işçilerin fabrika önündeki mücadelesi 10’uncu gününde devam ederken, bu sabah gerçekleşen jandarma müdahalesinin ardından BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sendika yöneticileri Deniz Kar ve Mazlum Ayçiçek dahil toplamda 22 kişi gözaltına alındı. Özak işçileri, gözaltına alınanların serbest bırakılması çağrısında bulunurken, sendika hakları tanınıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Şanlıurfa’da Özak Tekstil işçilerine coplu müdahalede 22 gözaltı

Özak Tekstil’de yetkili olan Öz İplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’de örgütlenmeye başlayan işçilerin fabrika önündeki mücadelesi 10’uncu gününde devam ediyor. Bugün jandarma, sabah vardiyası için içeri işçi alınmasını engellemeye çalışan işçilere cop ve biber gazı kullanarak müdahale etti. Müdahalede BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sendika yöneticileri Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek ve 19 işçi gözaltına alındı. Yaralanan işçilere ambulansta ilk müdahale yapıldı.

Müdahalenin ardından fabrikaya giren işçiler de direnişe destek vermek üzere çalışmayı bırakarak direnişe destek verdi.

“Sorgu odasına çekilerek tehdit edildik”

Özak Tekstil’de beş senedir çalışan işçilerden Funda Bakış, direnişe yönelik desteğin artmasıyla birlikte, baskıların da attığını söyledi. Çalışma koşullarından dolayı rahatsızlık duymalarının ardından sendika değiştirdiklerini ancak fabrika yönetiminin sendikayı tanımadığını belirten Bakış, “İşyerinde çalışma koşullarına yönelik şikayetlerimizi dile getirdiğimizde kadın işçileri tek tek sorgu odalarına aldılar. Kadınlar kişisel yaşamlarıyla tehdit edildi. ‘Siz kimsiniz ki?’ denildi” diye konuştu.

Sendika haklarının tanınmaması ve sendikalı işçilerin işten çıkarılmasının ardından direniş başlattıklarını dile getiren Bakış, bu süreçten itibaren fabrika yönetimi ve jandarma tarafından baskıya ve müdahalelere maruz kaldıklarını söyledi. “Hakkımızdan başkasını istemiyoruz” diyen Bakış, talepleri karşılanıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

“Anayasal haklarını isteyenlere hukuksuz müdahaleler yapılıyor”

Fabrika işçilerinden biri olan İlyas Atlı da fabrika sendikalaşma süreci devam ederken sendikalı işçilerin firma tarafından “işini yanlış yaptığı” gerekçesiyle işten atıldığını aktardı.

Fabrikalarında her sene 100 ile 150 işçinin işten çıkarıldığını, fabrikadaki çalışma şartlarının ağırlaşmasına rağmen yetkili sendikanın adım atmadığını söyleyen Atlı, “Bizlere yönelik baskılar ve müdahaleler de sendikalaşmayı durdurmaya ve işçilere göz dağı vermeye yönelik. İşçilerin anayasal hakkı olan sendikal örgütletmeye karşı burada bizlere karşı hukuksuz müdahaleler söz konusu. Ancak tüm bu hukuksuzluklara karşı haklı mücadelemizi kazanıncaya kadar direnişi sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla