Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Soma’da bin 500 madenciden mobbing eylemi

Manisa Soma’da faaliyet gösteren İmbat Madencilik işçileri, son iki aydır artan baskı, mobbing ve idari cezaları gerekçe göstererek işletme …
Soma'da bin 500 madenciden mobbing eylemi 1

Manisa Soma’da faaliyet gösteren İmbat Madencilik işçileri, son iki aydır artan baskı, mobbing ve idari cezaları gerekçe göstererek işletme önünde eyleme başladı.

İşçiler, yemek ve tuvalet molalarında bile dakikalarla hesaplandığını, ocaktan 2 dakika erken çıkmaları durumunda yevmiyeden kesme cezalarının verildiğini belirten işçiler yöneticilerle görüşmek istedi.

00.00-08.00 vardiyasında benzer baskıların yapılması nedeniyle işten çıkan işçiler, maden sahasını terk etmedi. Yeni vardiyaya gelen işçilerin de katılımıyla artan kalabalık, yönetimin görüşmeye yanaşmaması nedeniyle eylemi sürdürdü.

İlginizi Çekebilir!  Ankara'ya iş sağlığı ve güvenliği özel birimi

Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, partilerin ilçe başkanları ve sendika temsilcileri sorunu çözmek için arabulucu olarak maden sahasına gitti ancak çözüme ulaşılamadı.

Çevik kuvvet polisi ve jandarmanın engelleme çabalarına rağmen eylem gece saatlerine kadar sürdü.

İlginizi Çekebilir!  Yargıtay'dan yıllık izinde "cumartesi" kararı

Gece 01.00 saatlerinde İmbat Madencilik işçisi ve Bağımsız Maden İş Ege Şube Başkanı Onur Köse eylemlerinin devam edeceğini belirterek şunları söyledi: “Yarın yönetimle görüşmek üzere ayrılıyoruz. Ayrımcılık yapmaya devam edeceklerse hepimize çıkış verecekler! Sarı sendikacıları da şirketi de uyardık! Gerekirse ailelerimizi de katıp direneceğiz!” (KAYNAK: EVRENSEL – BAĞIMSIZ MADEN İŞ)

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + seventeen =

Önceki Yayın
Malul olan işçinin anne-babasına aylık 2

Malul olan işçinin anne-babasına aylık

Sonraki Yayın
İnşaattan düşen işçi rekor tazminat kazandı 3

İnşaattan düşen işçi rekor tazminat kazandı

İlgili Yayınlar
Total
0
Share