Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

TTK raporu: 2021’de 2 bin 960 işçi yaralandı

TTK raporu: 2021’de 2 bin 960 işçi yaralandı
Tamircin Burada

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) 2021 faaliyet raporu, madenlerde yaşanan iş kazalarının korkunç boyutlara ulaştığını ortaya koydu.

TTK’ye bağlı Kara, Kozlu, Üslümez, Armutçuk ve Amasra müesseselerinde bir yılda yaşanan kazalardaki yaralanmalara ilişkin verilerin yer aldığı rapora göre, 5 müessesede bir yıl içinde 2 bin 960 işçi yaralandı. Bu sayının, günde ortalama 8 yaralanmaya tekabül ettiği, 2021’in Ocak ayında da bir işçinin hayatını kaybettiği belirtildi.

DW Türkçe’nin rapordan aktardığına göre, kazaların yüzde 98’i yeraltında, yüzde 2’si ise yer üstünde meydana geliyor. Raporda bu kazaların nedenlerine ilişkin, “Yüzde 68’i muhtelif, yüzde 15’i göçük, yüzde 12’si malzeme taşıma, yüzde 2’si nakliyat ve yüzde 2’si harici işlerde görülmektedir” ifadesi yer aldı.

Rapor, geçen hafta 41 madencinin can verdiği Amasra’ya ilişkin de çarpıcı verileri ortaya koydu: Kazalarda her iki günde bir işçi yaralanıyor. Raporda, “Zonguldak Taşkömürü Havzası’ndaki jeolojik formasyonlardaki kırılmalar nedeniyle insan gücüne yoğun ihtiyaç duyulduğundan kaza sayısı ve frekansı mekanize çalışan ülkelere göre oldukça yüksektir” ifadeleri kullanıldı.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla