Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Yargıtay Başkanı açıkladı: Artık yapay zeka karar verecek!

Yargıtay Başkanı açıkladı: Artık yapay zeka karar verecek!
Tamircin Burada

Yapay zeka, her alanda hayatımıza dahil olmaya devam ediyor. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca tarafından yapılan son açıklamaya göre, yapay zeka destekli Yargıtay İçtihat Merkezi kuruldu. Yargıtay’ta alınan kararları öğrenerek eğitilecek bu sistem, gerekçeli kararların yazılmasında rehber görevi görecek.

Yapay zekalı Yargıtay İçtihat Merkezi açıldı

Sivas Barosu tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, yapay zekanın gelişimden faydalanacaklarını söyledi. 2017’den bu yana “etik, şeffaflık ve adli kalite” standartlarına göre reformlar yaptıklarını belirten Akarca, yapay zekalı Yargıtay İçtihat Merkezi hakkında bilgi verdi.

Sözcü’nün haberine göre, Yargıtay İçtihat Merkezi bir süre boyunca emsal kararların veri tabanına yüklenmesiyle eğitilecek. Yargıtay’ın sunucularında çalışacak bu sistemler ise kararların özetlenmesi ve değerlendirmesinde rol oynayacak.

 

Konuyla ilgili açıklamasına Akarca, “Yargıtay sunucuları üzerinden çalışan sistemin eğitimi erken bir aşamada olmasına rağmen, kararların özetlenmesi konusunda başarılı olmuştur. Yapay zeka kendi kendisine veriler yüklendikçe sistemi öğrenen ve bunu gerçekten uygulayan bir sistem” dedi.

Yargıtay İçtihat Merkezi’nin halihazırda test aşamasında olduğunu ve eğitim sürecinin devam ettiğini belirtmek gerekiyor. Ancak testlerin tamamlanmasının ardından bu yıl içerisinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Öte yandan yapay zekaya yönelik düzenleme açıklamaları devam ediyor. Yapay zekaya ilişkin düzenleme ihtiyacını kabul eden ChatGPT geliştiricisi Sam Altman, bu konudaki yönergelerin geliştirilmesine destek vereceklerini ifade etti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla