Sıcak Maden Kazaları – Video

www.nedenisguvenligi.com aboneleri için hazırlanmış dünyadaki sıcak haddehane ve yüksek fırınlarda meydana gelen ergimiş maden kazalarına dair görüntüleri  aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

Önemli Açıklama;

Metal ve döküm işlerinde ortaya çıkan tozların sebep olduğu rahatsızlıklarla oldukça fazla karşılaşılır. Metal sektöründe Silika kumu ile sıkça çalışıldığından silikoz rahatsızlığına yakalanma olasılığı çok yüksektir. Yeterli bir havalandırma sistemi kullanılsa da bazen çıplak gözle görülemeyen silika tozları havada bulunabilirler. Siliko-tüberküloz rahatsızlığı da sıklıkla karşılaşılan hastalıklardandır.

Ayrıca pnömokonyoz rahatsızlığından şikayetçi olan birçok çalışanda kronik bronşit de görülür. Akciğer kanseri, lober pnömoni, bronkopnömoni de pnömokonyoz ile birlikte anılan diğer rahatsızlıklardır. Özellikle temizlik sektöründe çalışanlarda akciğer kanserinin rastlanma olasılığının daha fazla olması havada bulunan ama farkedilemeyen silikadan kaynaklanmaktadır.

Kaynak çalışmaları esnasında meydana gelen metal dumanlar da sağlığa zararlı olabilir ve metal ateşihastalığına sebebiyet verebilirler. Demirdöküm materyallere kaynak yapılırken nikel çubuk kullanılır ve bu da nikel içeren zehirli gazların açığa çıkmasına sebebiyet verir. Plazma alev makinası da çok miktarda metal duman, ozon, azot oksit ve UV radyasyonu salgılar ve çok gürültü çıkarır.

 

4.9
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 2 Average: 5]

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

Bir yorum

  1. Şahin Özcan Şubat 25, 2018

Soru Sorun / Cevap Yazın