Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Ağrı’da iş makinesi uçuruma yuvarlandı: 2 işçi yaşamını kaybetti

Ağrı’da iş makinesi uçuruma yuvarlandı: 2 işçi yaşamını kaybetti
Tamircin Burada

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Yukarı Düzmeydan Köyü Sivrice Mezrasının kar nedeniyle kapanan yolunu açmaya çalışan iş makinesi uçuruma yuvarlandı. Kazada 2 kişi hayatını kaybetti, Kaybolan 2 kişiyi ise arama çalışmaları sürüyor.

Ağrı’da iş makinesi uçuruma yuvarlandı

Âkşam saatlerinde Taşlıçay ilçesine bağlı Yukarı Düzmeydan köyü Sivrice mezrasındaki köylülerin, sulamaya çıkardıkları koyunları etkili olan fırtına ve tipide kayboldu. Koyunlarının kaybolması üzerine yardım talebinde bulunan köylülerin yardımına İl Özel İdaresi’ne ait iş makinesi yönlendirildi. Operatör Necati Şen idaresindeki iş makinesi, yoğun kar ve tipinin olduğu köy yolunda içindeki 3 kişi ile birlikte uçuruma yuvarlandı. Meydana gelen kaza sonrası vatandaşlar 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak ihbarda bulundu.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda UMKE, jandarma, AFAD ve arama kurtarma ekibi sevk edildi. Yoğun kar yağışı ve tipi nedeni ile güçlükle başlatılan arama kurtarma çalışmaları sonucu iş makinesine ulaşan ekipler, ağır yaralanan iş makinesi operatörü Necati Şen’i uçurumdan sedye ile yaklaşık 500 metre taşıyarak yolda bekleyen paletli ambulansa taşıdı. İş makinesinde bulunan Mustafa Taşdemir’in ise cansız bedenine ulaşıldı.

Ağır yaralı olarak kurtarılan Necati Şen, sağlık ekiplerince kaldırıldığı Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Öte yandan ekiplerin, kayıp Yasin Taşdemir ve Raif Aydın’ı arama ve kurtarma çalışmalarını gece geç saatlere kadar zor şartlarda sürdürürken, yoğun tipi ve fırtına nedeni ile çalışmalara ara verildiği öğrenildi.

 

Ağrı iş güvenliği analizi

Ağrı’da yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları

Ağrı ve çevresinde iş sağlığı ve güvenliği kayıtlarına göre 2013’den bu yana 1.385 iş kazası, 34 iş cinayeti yaşanmış, meslek hastalığı tanısı hiç konmamıştır. 2022 yılında iş kazası geçiren kişi sayısı 442 olmuş, kayıp gün sayısı ise 1.941 olarak kayıtlara girmiştir. Bununla birlikte 2022 yılında 5 kişi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirmiştir.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla