Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

İdari Para Cezaları – 2022

İdari Para Cezaları – 2022
Tamircin Burada
İdari para cezaları 2022 yılı için belirlendi. İşverenin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yükümlülüğünü yerine getirmediği durumlarda uygulanacak para cezaları, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun “İdari para cezaları ve uygulanması” başlıklı 26 ncı maddesinde belirtildi. En düşük ceza 1.034 ₺’den, 1.408 ₺ ye, en yüksek ceza 614.805 ₺’den 837.363 ₺’ye çıktı

2023 yılı idari para cezaları için TIKLAYINIZ

İdari Para Cezaları

Buna göre en düşük ceza 1.408 ₺  ile “Çalışanlarına standartlara uygun ve CE belgeli kişisel koruyucu donanım temin etmemek.” ve “çalışanların eğitimlerinin usulüne göre yapılmaması”,  en büyük ceza ise 837.363 ₺ ile “Güvenlik raporu veya büyük kaza önleme politika belgesi” ne ait, “Güvenlik raporunu hazırlayarak Bakanlığın incelemesine sunmadan işyerini faaliyete geçirmek. , İşletilmesine Bakanlıkça izin verilmeyen işyerini faaliyete geçirmek., Durdurulan işyerinde faaliyete devam etmek. ”

Cezaları indirmek için TIKLAYINIZ;

İdari para cezaları 2021 yılı için belirlendi. İşverenin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yükümlülüğünü yerine getirmediği durumlarda uygulanacak para cezaları, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun “İdari para cezaları ve uygulanması” başlıklı 26 ncı maddesinde belirtilmiştir. En düşük ceza 948 ₺’den, 1.034 ₺ ye, en yüksek ceza 563,475 ₺’den 614.805 ₺’ye çıktı

İSG Para Cezaları Nereye Yatırılır?

İdari para cezası ödemeleri, ödemenin nereden ve ne şekilde yapılacağına göre değişiklik gösterir. Eğer ödemenizi PTT üzerinden yapacaksanız, menüleri sizin söylemeniz gerekecektir. Çünkü idari para cezaları, devlet borçları ekranında görünmeyebilir. Görevliyi yönlendireceğiniz menü sırasıyla:

  • SGK MOSİP ödemeleri
  • 4-A işveren ödemeleri
  • İşveren idari para cezaları ödemeleri

Bu menüden sonra ekrana bir form gelecektir. Forma 26 haneli işyeri sicil numarası girilerek ödeme gerçekleştirilir. Ekrana idari para cezasının tutarı yansıtılır. Tutarın ödemesi PTT veznelerine yapılır. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra, birkaç saat içinde sorgulama yaparak idari para cezası borç durumunuzu öğrenmeniz gerekebilir.

Bazı durumlarda idari para cezası ödemesi sisteme geçmeyebilir. Bu durumda dilekçe ile başvurunuz alınmalıdır.

İdari Para Cezası Online Ödenir mi?

İdari para cezasını internetten ödemek mümkündür. Bu işlem, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet adresi aracılığıyla yapılır. Ancak kredi kartına taksit yapılması mümkün değildir. Ödemenin yapılabilmesi için cezanın verilmesinin üzerinden en az 24 saat geçmesi ve cezanın sisteme işlenmesi gerekir. Aksi halde ekranınızda borcunuz yoktur yazısı bulunur.

İdari Para Cezası Ekranda Görünmüyorsa Ne Yapılmalı?

İdari para cezasının ekrana düşmemesi durumunda, eğer bir para cezası aldığınızı biliyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmeniz gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun para cezasını sisteme işlerken tebliğ tarihi girmemesi durumunda, ceza hukuku kapsamında borç ekranda görünmez.

Bu nedenle borcunuzun henüz sisteme düşmediğini düşünebilirsiniz. Ancak borç sistemdedir ve gecikme faizi işleyebilir. Bu nedenle idari para cezası alma durumunda ilgili kurumla irtibata geçilmelidir.

İdari Para Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İdari para cezası sorgulama işlemi e-bildirge sayfasından yapılmaktadır. işyeri sahiplerinin giriş yapabildiği sistem, cezaların sadece ana parasını görüntüler. Ancak gecikme kaynaklı faizler sistem tarafından görüntülenmez. Bunun için sisteme girişinizi yaptıktan sonra ‘İşveren Borç Görüntüleme’ menüsüne girmeniz gerekmektedir.

Buradan tüm para cezalarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu ekrandan daha önce kesilmiş, ödenmiş para cezaları da görülebilmektedir.

İdari Para Cezalarında Yasal Prosedür

İdari para cezasında icra gelmesi durumu, söz konusu olacaktır. Eğer borcunuzu en geç 20 gün içinde ödemezseniz, anaparaya günlük zam işlemeye başlar. Eğer borcun haksız yere verildiğini düşünüyorsanız, para cezası kesildikten sonra itiraz etmeniz gerekmektedir.

15 gün içinde borcunuzu ya ödemeli, ya da itiraz etmelisiniz. 20 gün ödenmeyen borç hakkında icra takibi başlatılır. Ayrıca indirim elde etme hakkınızı kaybedersiniz ve günlük faizi ile birlikte sizden tahsil edilir.

İdari para cezalarının ödenmesine rağmen, bazı durumlarda ödemenin görülmemesi durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumlara karşı tedbirli olmak için ödemenizi gerçekleştirdikten sonra dekont almanız tavsiye edilir. Bunun yanında idari para cezasını ödedikten 24 saat sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu yoktur yazısı almak için başvuruda bulunarak herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimalinizi azaltabilirsiniz.

Çalışandan Kaynaklı İdari Para Cezası

Çalışanın hatasından kaynaklana para cezasının ödemesi, işverenin belgeli beyanı ile çalışana rücu edebilir.Eğer zamanında yapılmayan bir işten, kaybolan bir aletten yada çalışandan kaynaklanan bir ihmalden kaynaklı para cezası söz konusu ise, işveren Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazacağı bir dilekçe ile çalışanın hatasını beyan edebilir. Ancak tüm beyanlarını belgelemesi zorunludur. Çünkü işveren, aynı zamanda oranın denetiminden sorumludur.

Eğer çalışanın hatası sabit görülürse, idari para cezasını çalışanın ödemesine karar verilir. Eğer çalışan haklı bulunursa, işveren dosya ve işlem masraflarını da ödemek zorunda kalacaktır. Ayrıca işveren haksız yere böle bir dilekçe verirse, çalışan ‘manevi tazminat’ davası açabilecektir.

Sayfalar: 1 2

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla