İş Yerinde En Tehlikeli 10 Durum

İşyerlerinde en tehlikeli 10 durum

Yanıcı maddeler

Yanıcı maddeler iş yerlerinde ciddi tehlike oluşturmaktadır. Gerekli tedbirle alınmadan kullanılmamalı ve depolanmamalıdır. Yangın söndürme cihazı, içerdiği malzemelerin yardımıyla ısı ve oksijen arasındaki bağlantıyı kesmeye yarayan basınçlı bir cihazdır. Çok farklı ebat ve özelliklerde üretilebilen bu cihazlar, özellikle yangınların oluşma aşamasında söndürülmesinde büyük önem taşırlar. Yangın Söndürücülerin iş yerinde bulunmaması olası yangınlara müdahale edilemeyeceği anlamı taşır. İş yeri tehlikelerine göre uygun yangın söndürücüler temin edilerek yerlerinde hazır bulundurulmalı. Otomatik yangın algılama ve yangın söndürme sitemleri de gerekli olan alanlarda kullanılmalıdır.

 

 

Kapalı alanlar

İnsan sağlığına zararlı hava konsantrasyonunu dışarı atmaya yetecek kapasitede bir havalandırma sistemi bulunmayan ve/veya oksijen konsantrasyonun yetersiz olduğu veya olabileceği, tüm çalışma alanları veya ekipmanlardır. Kapalı alanlarda isg tedbirleri alınmadan ve gerekli eğitim organizasyonu olmadan çalışma yapılmamalıdır. Ayrıca işyerlerinde acil çıkışlar olmalıdır. Acil çıkışlar tehlike anında alandan hızlı ve güvenli bir şekilde uzaklaşmamız için yapılmaktadır. Acil çıkış olmayan yerlerde tahliye sırasında yığılma olması veya yavaş kaçış nedeniyle üzücü sonuçlar ile karşı karşıya kalabiliriz.

 

Hareketli-Döner aksamlar

Kullandığımız makinelerin çalışma prensiplerine göre hareket eden bazı parçaları olabiliyor. Bu hareketli parçaların açıkta, çalışanlara zarar verecek şekilde bırakılması uygun değildir. Makine etrafı uygun malzeme ile kapatılmalı ve sensörler ile çalışanın tehlikeli bölgeye yaklaşması durumuna karşı makineyi durduran sistemler kurulmalıdır.

Devrilme tehlikesi

Depolama çalışma dünyasının vazgeçilmez tercihlerinin biridir. Acil siparişleri karşılayabilmek adına depolama yapılmaktadır. Ancak depolama deprem veya dış etkenler ile devrilmeyecek nitelikte olmalıdır. İşletmede raf gibi depolama sistemleri varsa mutlaka gerekli kontroller sağlanmalıdır. Forkliftin raf ayaklarına çarpma riskine karşı raf ayaklarına koruyucu bariyer yapılmalıdır.

 

Elektrik;

Elektrik günümüzde hayatımızı kolaylaştıran en önemli unsurdur. Elektriğin doğru kullanılmaması veya güvenlik tedbirlerinin alınmaması sonucu ciddi kazalar ile karşı karşıya kalabiliriz. İş yerinde enerji kaynağı olarak kullanılan elektrik bazen bizim hayatımızı tehlikeye sokabilir. Elektrik tesisatımızda kaçak akım rölesi mutlaka olmalıdır. Yoksa hattaki kaçaklar insana zarar verebilecek boyutta olur. Bunlardan korunma yolu ise kaçak akım rölesidir.

Zararlı kimyasallar

Zararlı kimyasallar canlılar üzerinde tahriş edici, yakıcı, felç edici veya öldürücü etkileri olan, deri, solunum veya sindirim sistemi yoluyla bünyeye girebilen gaz, sıvı ya da katı şekildeki toksik kimyasal maddelerin kasten veya kazaen çevreye yayılmasına neden olabilecek her türlü tehlike olarak tanımlanabilir. Kimyasallar hayatımızın her noktasında kullanılmaktadır. Temizlik, bakım, sağlık gibi birçok alanda bizlere kolaylık sağlamaktadır. Ancak her kimyasalın tehlikelerinin olduğunu bilmeliyiz. Kimyasallara karşı birçok önlem alabiliriz. Genel olarak solumaktan ve temas etmekten kaçınmalıyız. Kimyasallara karşı yeterli önlem almak için kimyasalların güvenlik bilgi formlarını okuyunuz.

Yükseklik-Boşluklar

İş yerlerinde yaşanan kaza sıklığı açısından baktığımızda yüksekten düşme ilk sıralarda yer almaktadır. Temel bir risk değerlendirmesi yapıldığında yükseklik konusunda olası kazanın sonucunun çok şiddetli, çoğu zaman ölümcül olabileceğini öngörmek mümkündür. Çalışma alanlarımızda ki boşluklar mutlaka kapatılmalıdır. Ayak girmeyeceği kadar sık bir malzeme ile kapatılması önem taşımaktadır. Yüksekte yapılacak çalışmalarda dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Yüksekte yapılan çalışmalarda güvenlik önceliği korkuluk gibi toplu koruma önlemleridir. Daha sonra yüksekte çalışma eğitimi alıp emniyet kemeri giyerek kendinizi güvenli bir noktaya bağlayarak güvenlik güvenli bir şekilde çalışmanın ilk adımını atmış olursunuz; yüksekte güvenli çalışma detayları için; https://nedenisguvenligi.com/blog/yuksekte-calismalarda-is-sagligi-ve-guvenligi-uygulama-rehberi/

Sabotaj

Sabotaj eyleminde bulunan kişiye sabotör denilmektedir. Sabotörlerin faaliyetlerini önceden kestirilmesi çok güçtür; iyi eğitim görmüş bir profesyonel, özel olarak yetiştirilmiş bir ajan veya bir amatör, bölücü örgüt sempatizanı bir personel veya işinden memnun olmayan bir çalışan olabildiği gibi hiçbir amaç taşımayan dengesi bozuk bir kimse de olabilir. Birçok sabotaj yöntemi mevcuttur. En fazla zarar patlayıcı maddelerle yapılan sabotajlarda görülmektedir. Kırma, kesme, delme, aşındırma, kirletme, değiştirme, çarpma gibi mekanik yöntemler de kullanılmaktadır. Sabotajlara karşı acil durum planı – sabotajlara karşı koruma planı hazırlanarak hareket planları oluşturulmalıdır. Yangın, arama kurtarma, koruma, tahliye ekipleri oluşturularak görev dağılımı yapılmalıdır.

Radyasyon

Radyasyon ortamda taşınan enerji olarak tanımlanabilir. Bu enerji, parçacıklar ve elektromanyetik dalgalar (‘foton’ denilen kütlesi bulunmayan enerji paketçikleri) aracılığıyla taşınır. Bir atoma enerji aktarılarak atomdan elektron koparılmasına iyonlaşma denir. Eğer taşınan enerji, atomlarda iyonlaşmaya sebep oluyor ise ‘iyonlaştırıcı radyasyon’ adını alır. Radyasyondan korunmak için temel güvenlik önlemleri; mümkünse radyasyon kullanmayın. Mümkün oldukça düşük değerlerde kullanın. Sınır değerler aşılmamalı ve eğitim almamış kişiler o alanda bulundurulmamalıdır.

 

Soğuk-Sıcak ortam

 

İşyerlerinde binlerce kaza olmaktadır. Görünür sebeplerinin ardına inmek gerekirse bazı kazaların dikkatsizlik değil de ortamdan kaynaklandığını görebiliriz. Dikkatsizlik bir kazanın kök nedeni olmayabilir. Dikkatsizliğe iten nedenlere bakılmalı. Bilimsel araştırmalar soğuk çalışma ortamının dikkat dağınıklığını ifade etmiştir. Sıcak çalışma ortamının da odaklanamama stres gibi birçok etkisi vardır. Çalışma ortamı ısısını ideal sıcakta tutarak birçok kazanın da önüne geçilmiş olacaktır.

 

 

Not; Seçilen maddeler ve sıralama herhangi bilimsel bir görüşe-araştırmaya dayanmamaktadır. Yalnızca farkındalık oluşturmak adına yazılmıştır. İş yerinizde ki tehlikeler için iş yeri yetkilinize danışınız.

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

5
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 10 Average: 4.6]

2 Yorum

  1. Hakan Karacan Ağustos 23, 2019
  2. Furkan Okur Eylül 1, 2019

Soru Sorun / Cevap Yazın